Zobacz spektakularny przelot nad kraterem wypełnionym lodem na Marsie [FILM]

Europejska i Amerykańska Agencja Kosmiczna posiadają na orbicie Marsa kilka sond kosmicznych, dzięki którym mogą bezustannie śledzić wszystko to, co dzieje się na powierzchni tego globu. Zobaczcie efekty obserwacji.

Zobacz spektakularny przelot nad kraterem wypełnionym lodem na Marsie [FILM]
Zobacz spektakularny przelot nad kraterem wypełnionym lodem na Marsie [FILM]Geekweek - import

Astronomowie opublikowali w globalnej sieci najnowszy materiał filmowy. Ukazuje on w pełnej okazałości jeden z najbardziej spektakularnych kraterów uderzeniowego, znajdujących się na powierzchni Czerwonej Planty. Mowa tutaj o kraterze Koroleva, który ma ok. 81 kilometrów średnicy i wznosi się na wysokość ok. 2000 metrów ponad obszary północnej półkuli planety. Ta feeria barw to nic innego jak pył, kurz i lód wodny.

Astronomowie są dumni i cieszą się, że mogą prowadzić ważne badania powierzchni Marsa na podstawie tak świetnej jakości zdjęć z sondy Mars Express. To wszystko zasługa kamery o nazwie HRSC. Warto tutaj podkreślić, że sonda ma już ponad 17 lat, a mimo tego, wciąż jest kluczowym elementem rejestracji tajemniczych zjawisk występujących na Marsie.

Naukowcy z NASA biorą pod uwagę krater Koroleva jako potencjalne miejsce lądowania pierwszej załogowej misji na Marsa. W kraterze występuje aż 2200 kilometrów sześciennych lodu wodnego, co oznacza, że będzie go można wykorzystać jako źródło wody, tlenu i paliwa na potrzeby rozwoju przyszłej bazy.

Co ciekawe, niedawno na orbicie tej planety pojawiła się nowa sonda o nazwie Trace Gas Orbiter. Na jej pokładzie znalazła się kamera o nazwie CaSSIS, która została zaprojektowana i zbudowana przy udziale polskich inżynierów z polskiej firmy Creotech Instruments S.A.

Astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej, inżynierowie z firmy Creotech i naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN wierzą, że dzięki temu instrumentowi będziemy mogli lepiej zbadać szczątkową atmosferę Marsa i jałową powierzchnię planety, aby odkryć jej największe tajemnice i odpowiedzieć na pytania o burzliwą przeszłość planety oraz dowiedzieć się, czy istniało/istnieje na niej życie.

Źródło: GeekWeek.pl/ESA / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas