Dlaczego dziś wyją syreny w Warszawie? Ważny komunikat
W środę o godzinie 11:00 i 12:00 w Warszawie na trzy minuty zawyją syreny. To ćwiczenia systemu alarmowania i powiadamiana mieszkańców o zagrożeniach. "Zachowaj spokój" - apeluje RCB w specjalnym alercie.
W ramach ćwiczenia o godzinie 11:00 nadany zostanie dźwięk modulowany, który będzie trwał 3 minuty. Test dotyczy syren alarmowych Urzędu Miasta i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Po godzinie nastąpi odwołanie alarmu poprzez wyemitowanie dźwięku ciągłego trwającego 3 minuty.
W ten sposób urzędy sprawdzają, czy systemy alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach działają prawidłowo.
Są trzy podstawowe rodzaje alarmów ogłaszanych przez wycie syren:
- o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska,
- powietrzny
- o skażeniach.
Warto je znać, żeby zareagować na niebezpieczeństwo.
Ciągłe wycie syren przez 3 minuty to najbardziej znany sygnał syren alarmowych. Ostrzega o możliwych klęskach żywiołowych lub zagrożeniach środowiska.
Wycie syren przez 3 minuty z wyraźną modulacją to "alarm powietrzny" i ostrzeżenie, że dany teren wróg może zaatakować z powietrza.
Wycie syren 10 sekund, z przerwami co 25-30 sekund przez 3 minuty to z kolei "alarm o skażeniach".
Każdy z tych alarmów jest odwoływany w ten sam sposób: ciągłym, trwającym trzy minuty sygnałem dźwiękowym.
Syreny alarmowe mogą też emitować komunikaty głosowe, które w sytuacji zagrożenie będą emitowane przez media. Każdy z nich musi zaczynać się od trzech słów: "Uwaga! Uwaga! Uwaga!". Po nich pojawi się komunikat zaczynający się zawsze w ten sam sposób: "ogłaszam alarm". Odwołanie alarmu odbywa się w podobny sposób. Komunikat rozpoczyna się od trzykrotnego powtórzenia "Uwaga! Uwaga! Uwaga!", a następnie usłyszymy frazę "Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu".
Przede wszystkim nie można wpadać w panikę. Po pierwsze, zachowajmy spokój i włączmy telewizor lub radio, żeby dowiedzieć się, o co chodzi. To tam pojawią się informacje np. o przeprowadzanych ćwiczeniach czy innym powodzie, dlaczego syreny wyją. Tak właśnie jest 9 października w Warszawie.
W przypadku gdy wystąpiło zagrożenie i konieczna jest ewakuacja, nie można zapomnieć o wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych. W domu należy zamknąć okna, zabezpieczyć mieszkanie i zabrac ze sobą tylko potrzebne rzeczy: dokumenty, leki, zapas żywności czy ubrań.