Sztuczna inteligencja przewiduje wypadki drogowe i ratuje pieszych

To się nazywa najnowsza technologia w służbie ludziom. Naukowcy opracowali model głębokiego uczenia, który nie tylko potrafi odpowiednio wcześniej przewidzieć zbliżający się wypadek, ale nawet jest w stanie natychmiast poinformować o tym kierowców czy pieszych i pomóc im oszukać przeznaczenie.

Sztuczna inteligencja uczyni miasta bardziej bezpiecznymi
Sztuczna inteligencja uczyni miasta bardziej bezpiecznymi123RF/PICSEL

Naukowcy z MIT laboratorium CSAIL i katarskiego QCAI wykorzystali dane na temat zdarzeń drogowych, a także lokalizacje GPS, dokładne map, zdjęcia satelitarne, obrazy z kamer i informacje o natężeniu ruchu na obszarze 7500 kilometrów kwadratowych miasta Los Angeles, Nowego Jorku, Chicago i Bostonu, by opracować technologię, za pomocą której będzie można przewidywać wypadki i ostrzegać przed nimi kierowców lub pieszych.

Na razie systemy głębokiego uczenia tworzą mapy z zaznaczonymi niebezpiecznymi punktami i informacją o prawdopodobieństwie dojścia do wypadku. Co ciekawe, algorytmy analizowały również dane archiwalne na temat kolizji drogowych w miastach oraz zdarzeniach z udziałem pieszych. Okazuje się, że system potrafi przewidzieć wypadek nawet w miejscach, w których nigdy one nie wystąpiły.

To niezwykle cenne informacje, dzięki którym służby miejskie mogą już teraz prewencyjnie, zanim w ogóle dojdzie do groźnych zdarzeń, lepiej zabezpieczyć miejsca określone przez system jako niebezpieczne. Pomysłodawcy projektu tłumaczą, że to zupełnie nowa jakość zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gęsto zaludnionych miast.

System głębokiego uczenia przewiduje przyszłe zdarzenia drogowemateriały prasowe

Naukowcy zamierzają wciąż rozwijać swój projekt. Ich celem jest analiza jeszcze większej ilości najróżniejszych danych. Gdyby przekazywać systemowi głębokiego uczenia informacje generowane w czasie rzeczywistym z satelitów, kamer czy czujników, to można z jeszcze większym wyprzedzeniem tworzyć ostrzeżenia o zachowaniu szczególnej ostrożności i bezpośrednio wysyłać je do kierowców za pomocą systemu info-rozrywki, a do pieszych poprzez smartfon.

Niesamowite, jak już wiele zastosowań ma sztuczna inteligencja. Każdego dnia pojawiają się coraz to nowe pomysły. Już nie jest trudno sobie wyobrazić, że w przyszłości nie będziemy mogli się obejść bez takich technologii. Oczywiście, jest to kij o dwóch końcach, ale jeśli będziemy kontrolować ich rozwój, to mogą one uczynić wiele dobrego w naszym codziennym życiu. Pomysł naukowców z MIT i QCAI jest tego najlepszym przykładem. Z jego pomocą można będzie uratować niezliczoną liczbę istnień ludzkich.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas