WHO: Psy mogą infekować ludzi koronawirusem, ale nie mogą się nim zarazić

Kilka dni temu cały świat lotem błyskawicy obiegła wiadomość o tym, że u pierwszego psa wykryto koronawirus SARS-CoV-2. Po serii badań, teraz Światowa Organizacja Zdrowia zabrała głos w tej sprawie.

Okazuje się, że u psa z Hongkongu weterynarze wykryli koronawirus SARS-CoV-2, jednak znajdował się on na ciele, a nie wewnątrz organizmu. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) informują, że przeprowadzone badania pokazują, że psy nie mogą zarazić się wirusem i przechodzić choroby (przynajmniej na razie), ale mogą go przenosić wewnątrz ciała i na zewnątrz, a dalej już normalnie infekować nim ludzi w trakcie bliskiego kontaktu.

Inaczej mówiąc, podobnie jak np. banknoty, są idealnym nośnikiem do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie. Naukowcy wskazują jednak, że nie dotyczy to tylko psów, ale również praktycznie wszystkich zwierząt domowych. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy zwierzęta mogą zarazić się koronawirusem czy tylko go przenosić, gdyż dla ludzi zagrożenie jest takie samo.

Reklama

Wystarczy wyjść ze zwierzakiem na spacer, by wirus dostał się do jego sierści czy pyska, a później przy bliskim kontakcie, np. w wyniku polizania lub dotknięcia (pogłaskania), wirus może przenieść się i zainfekować człowieka. Trzeba tutaj podkreślić, że w przypadku zwierząt, SARS-CoV-2 ma najlepsze warunki do jak najdłuższego przetrwania. Czas ten sięgać może nawet 9 dni.

To właśnie dlatego w pierwszych tygodniach epidemii w mieście Wuhan masowo odizolowywano psy, koty i wszelakie zwierzęta domowe lub je nawet zabijano. Pojawiały się też informacje, że zwierzęta te kiepsko znosiły zabiegi dezynfekcyjne i na ich skutek ginęły.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by zwierzęta domowe wraz ze swoimi właścicielami odbywały 14-dniową kwarantannę w domach lub specjalnie do tego wydzielonych miejscach. Wszyscy właściciele czworonogów muszą też pamiętać o zadbaniu o ich higienę już teraz, gdy jeszcze w Polsce nie odnotowano pierwszego przypadku zainfekowania koronawirusem.

Źródło: GeekWeek.pl//WHO / Fot. Twitter/CNN

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy