Amazon ogłasza Climate Pledge Fund o wartości 2 mld $ do wsparcia dekarbonizacji

Koncern liczy na to, że jego zaangażowanie i środki finansowe mogą przyspieszyć przejście na gospodarkę niskoemisyjną, czyli opartą na niskoemisyjne źródła energii.

Amazon pogłębia swoje zaangażowanie w czystą energię i jak wynika z nowego wpisu na blogu firmy, przeznaczy na to kolejne pieniądze. A konkretnej 2 mld USD w ramach Climate Pledge Fund, który ma pomóc wybranych przedsiębiorstwom osiągnąć ich cele w tym zakresie. Kto zdecyduje jakie to będą firmy? Oczywiście Amazon, stawiając przede wszystkim na firmy wizjonerskie, którym brakuje gotówki na przejście do gospodarki niskoemisyjnej.

I choć jak na razie amerykański koncern nie podał żadnej nazwy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że skupi się na firmach transportowych, logistycznych, generujących zieloną energię, magazynach i procesie produkcji. Co więcej, nie tylko brakuje jeszcze konkretnych firm, ale i nie mamy pojęcia w jakich ramach czasowych będzie działał Climate Pledge Fund, bo Amazon tego nie doprecyzował. Niemniej zapowiedział, że liderzy zainteresowanych przedsiębiorstw mogą już zgłaszać swoje projekty poprzez wiadomości e-mail.

Reklama

Przy okazji firma potwierdza swoje zaangażowanie w realizację założeń Pakietu Klimatycznego z Paryża i zapewnia o dążeniach do wypełnienia zadeklarowanych norm. Dla przykładu, Amazon zadeklarował, że jego operacje będą zasilane w 100% przez odnawialną energię do 2025 roku (5 lat wcześniej niż pierwotnie zakładano), a co więcej zrobi wszystko, co w jego mocy, by do 2040 roku osiągnąć neutralność węglową. Ten pierwszy cel jest wyjątkowo ambitny, szczególnie dla koncernu wielkości Amazonu, więc z ciekawością będziemy się przyglądać próbom jego realizacji i być może dla odmiany firma zaskoczy nas pozytywnie. 

W tym miejscu warto też wspomnieć, że to już druga w tym roku inicjatywa klimatyczna Jeffa Bezosa, czyli założyciela Amazonu, którego wcześniej przez długie lata nie można było zmusić do inwestycji w środowisko, bo w lutym dowiedzieliśmy się o Bezos Earth Fund. To fundusz dla naukowców, aktywistów i organizacji walczących z negatywnym wpływem naszej działalności na klimat. CEO Amazonu przeznaczy na ten cel 10 mld USD i jak możemy przeczytać w instagramowym poście, to dopiero początek na rozkręcenie działalności inicjatywy o nazwie Bezos Earth Fund, która rozpocznie przyznawanie środków już latem tego roku. Jak mogliśmy przeczytać wtedy w specjalnym wpisie: - Jestem podekscytowany, że mogę ogłosić start Bezos Earth Fund. Zmiany klimatyczne to jedno z największych zagrożeń dla naszej planety. Chciałbym pracować u boku innych, żeby wzmacniać znane i odkrywać nowe metody walki z dewastującym wpływem na klimat. Ta globalna inicjatywa wspomoże naukowców, aktywistów i organizacje - każdy wysiłek, który oferuje realną możliwość pomocy w zachowaniu i ochronie naturalnego świata. Możemy ocalić Ziemię.

Źródło: GeekWeek.pl/Amazon

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama