Chiny realizują historyczny projekt. Jest nim największy na świecie bank energii
Państwo Środka nie ustaje w swoich zachwycających wysiłkach przemiany tego największego na świecie truciciela w pioniera technologii ekologicznych. Rząd chce stać się wzorem do naśladowania dla całego świata.
Chiny, Chiny i jeszcze raz, Chiny. Najludniejszy kraj świata nie przestaje zadziwiać swoimi inwestycjami w technologie pozyskiwania i magazynowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Najnowsza inwestycja Państwa Środka to największy na świecie magazyn energii.
Niestety, zbudowany przy wsparciu Tesli największy na świecie bank energii w Australii, powstały dzięki Powerpack'om i przynoszący wielomilionowe zyski swoim właścicielom, powoli staje się przeszłością. Jego następca będę dysponował technologiami, które przez ekspertów uważane są za przyszłość magazynowania energii.
Obiekt powstaje w chińskiej prowincji Dalian, którą okala Morze Żółte, i ma zostać oddany do użytku latem 2019 roku. Bank energii będzie najnowocześniejszym na naszej planecie. Firma VRB Energy informuje, że zużyte w nim technologie magazynowania energii mają być nie tylko wyjątkowo wydajne, ale również trwałe i bezpieczne.
Pojemność magazynu energii ma docelowo wynosić 800 MWh, a moc 200 MW, więc ma to być największy obiekt tego typu na świecie. Wykorzystane w nim będą przepływowe ogniwa wanadowe, które cechują się znacznie niższą gęstością przechowywania energii niż ogniwa Li-ion, więc nie stosuje się ich np. w samochodach, ale za to świetnie sprawdzają się przy instalacjach tego typu i przeznaczenia.
Ogniwa wanadowe są niezwykle trwałe i bezpieczne, ze względu zastosowania w nich tylko wanadu. Dzięki temu mogą wytrzymać 15 tysięcy cykli ładowania i rozładowania, czyli 3 razy więcej od litowo-jonowych, a przez pierwsze 20 lat nie odnotowuje się w nich absolutnie żadnego obniżenia pojemności.
Chiński rząd planuje magazynowanie energii w największym na świecie powerbanku pozyskanej ze źródeł odnawialnych. Ośrodek zostanie podłączony do jednych z największych na Ziemi farm solarnych i wiatrowych oraz hydroelektrownii. W dalszej perspektywie są plany budowy kilku takich magazynów. Mają one być rozmieszczone po całym kraju.
Źródło: GeekWeek.pl/Energy Storage / Fot. IEEE Spectrum/MaxPixel