Reklama

Firma z Grupy Polsat i ZE PAK zbudują wielką farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW

ESOLEO i ZE PAK ogłosiły wspólne plany budowy najpotężniejszej w historii naszego kraju farmy solarnej, która jest jednym z etapów transformacji energetyki węglowej w zieloną, neutralną dla środowiska naturalnego.

Polska pozyskuje już ponad 10 gigawatów mocy z odnawialnych źródeł energii. To wszystko zasługa coraz to większych inwestycji w farmy solarne i wiatrowe. Ich coraz niższe ceny sprawiają, że z roku na rok cieszą się one w naszym kraju większą popularnością. Polska może uchodzić za wzór do naśladowania nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Największa wybudowana w naszym kraju farma fotowoltaiczna dysponuje mocą 3,7 MW i znajduje się w Czernikowie koło Torunia. ESOLEO i ZE PAK planują jednak budowę blisko 20 razy wydajniejszej. Cała inwestycja pochłonie ok. 164 miliony złotych i ma być zrealizowana do sierpnia 2021 roku.

Reklama

Obiekt będzie mógł poszczycić się wykorzystaniem najnowocześniejszej na świecie technologii w dziedzinie fotowoltaiki. Wydajne panele będą mogły dostarczyć energię elektryczną do tysięcy gospodarstw domowych. Co najważniejsze, farma powstanie na obszarze 100 hektarów w gminie Brudzew, na którym wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Tereny te, dzięki rekultywacji, zostały odtworzone i przywrócone środowisku naturalnemu.

ESOLEO i ZE PAK wraz z powstaniem nowej, ekologicznej inwestycji, planują również stworzyć nowe, liczne miejsca pracy dla osób zaangażowanych do tej pory w wydobycie węgla w odkrywkach należących do ZE PAK. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli dalej normalnie funkcjonować w obliczu zielonych przemian, które dokonują się i będą coraz szybciej postępowały na terenie całej Polski.

Inwestycja ESOLEO i ZE PAK nie jest jedyną na tak dużą skalę, która planowana jest w najbliższych latach. Spółka Energia Przykona zamierza wybudować, we współpracy z chińskim partnerem, farmę fotowoltaiczną o mocy aż 600 MW. Będzie to pierwsza tak duża instalacja w Europie Środkowej i jedna z większych na Starym Kontynencie.

Źródło: GeekWeek.pl/ESOLEO/ZE PAK / Fot. Tauron/UM Ustronie Morskie

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy