Przyjazne środowisku drapacze chmur przyszłości będą powstawały z... drewna

Może to dla Was wydać się dziwne, że pomysł budowy najwyższych na świecie wieżowców przy użyciu drewna wiąże się z ekologią, ale nie zapominajmy, że drewno to materiał odnawialny, więc idealnie się do tego nadaje.

Przyjazne środowisku drapacze chmur przyszłości będą powstawały z... drewna
Przyjazne środowisku drapacze chmur przyszłości będą powstawały z... drewnaGeekweek

W końcu kiedyś tylko budowało się z drewna i konstrukcje te potrafiły przetrwać wieki. Dla naukowców z Centre for Natural Material Innovation na Uniwersytecie w Cambridge inspiracją do zainicjowania wielkiej eko-rewolucji w budownictwie XXI wieku stała się trwałość, powszechność i piękna historia tego materiału, która została zdominowana 150 lat temu przez wzmocniony beton.

Inżynierowie uważają, że w ciągu najbliższych 10 lat czeka nas prawdziwa rewolucja. A to wszystko za sprawą rozwoju technologii drewna klejonego warstwowo i krzyżowo. Atrybutem drewna jest jego lekkość w porównaniu z betonem. Budowle powstałe z betonu potrafią być aż 5 razy cięższe. Wykorzystanie drewna pozwoli więc na zaprojektowanie i zbudowanie drapaczy chmur o zupełnie innych, bardziej praktycznych konstrukcjach. Wykorzystanie drewna nie wiąże się też emisją dwutlenku węgla do atmosfery i nie wymaga użycia dużych zasobów wody.

Populacja świata szybko rośnie i nic nie wskazuje na to, by ten trend w najbliższych dekadach miał się odmienić. Zapotrzebowanie na budowę nowych domów jest niewyobrażalne. Jeśli wciąż masowo będzie w budowie wykorzystywany beton, to źle skończy się to dla ziemskiego klimatu. Naukowcy z Cambridge uważają, że powinniśmy zainwestować w drewno. Budowane z niego będą nie tylko drapacze chmur, ale przede wszystkim małe domy mieszkalne. Drewno można hodować, co pozwala praktycznie z niczego pozyskać cenny materiał, a i uzupełnienie eko-domów roślinnością pozwoli oczyścić powietrze ze smogu i wyemitować do atmosfery życiodajny tlen.

Naukowcy sądzą, że gdyby ludzkość zaczęła umiejętnie zarządzać gospodarką leśną, to ziemskie lasy bez problemu mogłyby zapewnić materiał budowlany dla całej ludzkości na całe stulecia. Obecnie w europejskich lasach w ciągu 4 godzin rośnie ilość drewna wystarczająca do zbudowania 300-metrowego drapacza chmur, a lasy Kanady mogą zapewnić materiał do zbudowania domów dla miliarda ludzi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Sumitomo Forestry

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas