Solarne pociągi już kursują po całych Indiach

Jakiś czas temu pokazywaliśmy Wam, że pociągi w Indiach nie są jeżdżącymi kupami złomu, tylko pędzącymi po torach cudeńkami wyposażonymi w technologie, których mogą pozazdrościć im nawet nasze Polskie Koleje Państwowe.

Teraz pociągi w drugim najludniejszym kraju świata stały się jeszcze bardziej naszpikowane najnowocześniejszą elektroniką i są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Stało się to za sprawą bardzo rozsądnej inicjatywy, w myśl której tamtejsze koleje sukcesywnie będą wyposażały swoje składy kolejowe w panele fotowoltaiczne.

Pierwszy solarny pociąg zaczął kursować kilka dni temu przez stację Safdarjung w południowym Delhi. Projekt ten jest częścią wielkiego planu rządu Indii, który zakłada, że w ciągu 5 lat w tym kraju powstanie mnóstwo elektrowni słonecznych o łącznej mocy 5000 MW.

Reklama

W nowym ekologicznym składzie D600 panele słoneczne zostały położone na dachach wagonów. Na każdym z nich znajduje się po 16 paneli o mocy 300 W każdy. Dzięki temu każdego dnia produkowane jest 20 kWh energii, która na bieżąco jest magazynowana w akumulatorach, a później zasila najważniejsze systemy elektryczne pociągu.

Do tej pory w składach były wykorzystywane dieselowskie generatory prądu. Do atmosfery wydobywały się więc ogromne ilości zanieczyszczeń. Teraz to już przeszłość.

Szacuje się, że solarne pociągi ograniczą zużycie aż 21 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie, przy jednoczesnej redukcji CO2 o 9 ton rocznie na każdy wagon. Ministerstwo Kolei planuje zmodyfikowanie kolejnych 24 składów kolejowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MR

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy