Ta niezwykła elektrownia wiatrowa zasili w energię 100 tysięcy domów

Tradycyjne turbiny niebawem mogą odejść do lamusa. Na horyzoncie pojawił się bowiem projekt budowy innowacyjnych elektrowni wiatrowych, które będą nie tylko znacznie efektywniejsze, ale również bezpieczne dla ptaków.

Oto Wind Catching Systems, czyli elektrownia wiatrowa nowej generacji. Została ona zaprojektowana przez inżynierów z Norwegii. Jej atrybutem jest niesamowita efektywność. Generuje ona rocznie od 3 do 5 razy więcej energii od najpotężniejszych obecnie na świecie pojedynczych turbin wiatrowych.

Jej kształt w niczym nie przypomina zwykłych turbin. Wind Catching Systems to platforma oparta na kształcie kwadratowej ramy, która niczym siatka podtrzymuje 100 małych turbin. Cała konstrukcja zakotwiczona jest do dna morskiego i wznosi się na wysokość ponad 300 metrów.

Reklama

Norwegowie zapewniają, że ich nowa turbina wiatrowa będzie wynalazkiem przyjaznym środowisku naturalnemu. Turbiny Wind Catching Systems mają być budowane w pełni z materiałów nadających się do recyklingu, a żywotność każdego urządzenia będzie wynosiła nawet 50 lat, czyli dwa razy dłużej od tradycyjnej turbiny wiatrowej.

Pierwsza turbina od Wind Catching Systems ma powstać za dwa lata na wodach Morza Północnego u wybrzeży Norwegii lub Wielkiej Brytanii. Co najważniejsze, urządzenie będzie wyposażone w specjalny, najbardziej zaawansowany na świecie system zapobiegania kolizji z ptakami.

Źródło: GeekWeek.pl/Wind Catching Systems / Fot. Wind Catching Systems

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy