Reklama

W Polsce będą trzy największe w Europie fabryki akumulatorów do elektryków

Zainteresowanie akumulatorami do elektryków jest na świecie tak ogromne, że LG Chem zamierza otworzyć kolejną największą fabrykę ogniw w Europie.

Pierwsza z nich powstała w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia (gmina Kobierzyce). LG Chem wybudowało tam pierwszą w Europie fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych. Inwestycja warta jest ponad 5,8 miliarda złotych. Co najważniejsze, w nowej fabryce koncernu powstanie w sumie ponad 6000 miejsc pracy, a w przyszłości przekroczy 10 tysięcy.

W obiekcie jest produkowanych ponad 100 tysięcy baterii rocznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 kilometrów na jednym ładowaniu. Firma uruchomiła całkowicie zintegrowany system produkcyjny obejmujący produkcję wszystkich komponentów: od elektrod do ogniw, modułów i kompletnych modułów zasilających. LG chwali się, że będzie to również jeden z najbardziej ekologicznych obiektów na świecie.

Reklama

„W ciągu 2-3 lat postaramy się zwiększyć moce produkcyjne fabryki z 10 Gwh do 70 Gwh. Mamy szacunki dotyczące nakładów, ale nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone. W 2020 roku liczba pracowników, która obecnie wynosi 1700 osób, zwiększy się do 6000.” — powiedział Jong Hyun Kim, prezes LG Chem Energy Solutions.

Puls Biznesu informuje, że popyt na akumulatory LG Chem wśród producentów pojazdów elektrycznych jest tak gigantyczny, że koncern zamierza zbudować jeszcze jedną fabrykę. Na razie nie podano jej konkretnej lokalizacji, ale niemal pewne jest, że powstanie ona również w Polsce. Budowa nowego obiektu ma ruszyć już w czerwcu przyszłego roku.

Baterie z Kobierzyc trafiają do niemal wszystkich producentów samochodów elektrycznych, w tym do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renault i Jaguara. Inwestycje koncernu w pozytywny sposób wpływają już na branżę technologiczną w Polsce, dając zatrudnienie wielu wykwalifikowanym inżynierom. Firma zamierza rozpocząć wielką współpracę z polskimi uczelniami, aby pozyskiwać kolejnych najlepszych inżynierów.

Przypomnijmy, że fabryka LG Chem to nie jedyna inwestycja tego typu w Polsce. Kolejną jest inwestycja chińskiego koncernu Zhangjiagang Guotai Huarong Chemical New Material Co. Ltd. warta jest 45 milionów dolarów, powstanie w miejscowości Godzikowice pod Oławą i będzie największą fabryką elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych na terenie całej Europy.

Według planu, ma być częścią realizacji idei rozwoju i popularyzacji samochodów o napędzie elektrycznym na Starym Kontynencie. Koncern zakłada, że w ciągu roku będzie tam produkowanych. ok. 1 milion wkładów akumulatorowych. W fabryce na początek znajdzie pracę ok. 60 osób, a docelowo 100. Większość prac jest zautomatyzowana i wykonywana przez roboty. Rolą żywych pracowników ma być kontrola sprawnej pracy systemów.

Źródło: GeekWeek.pl/LG Chem/Puls Biznesu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama