W Polsce uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę perowskitów, ogniw solarnych przyszłości

Szykuje się globalna rewolucja w fotowoltaice, i to dzięki Polsce. Rodzima firma Saule Technologies uruchomiła produkcję przemysłową elastycznych paneli słonecznych przyszłości, które posiadają niesamowite właściwości.

W Polsce uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę perowskitów, ogniw solarnych przyszłości
W Polsce uruchomiono pierwszą na świecie fabrykę perowskitów, ogniw solarnych przyszłościGeekweek

Ogniwa perowskitowe mają nie do poznania odmieć świat pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ich zaletą jest lekkość, elastyczność i możliwość zastosowania na najróżniejszych powierzchniach, w tym nawet na ubraniach.

Ogniwa mogą produkować energię nie tylko ze światła słonecznego, ale również sztucznego, odbitego i wpadającego do wewnątrz budynku. Panele można instalować w elewacjach obiektów w sposób niewidoczny dla obserwatora. Idea jest taka, że mają one być wykorzystywane powszechnie jak beton, a każde urządzenie ma być z ich pomocą zasilane bez żadnych ograniczeń.

Pionierami rozwoju tej technologii są Polacy z firmy Saule Technologies, która została założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krychę i Artura Kupczunasa. Kilka lat temu w startup zainwestowała firma zarządzana przez Japończyka Hideo Sawadę, a niedawno również Columbus Energy z Krakowa. Polacy zgromadzili dziesiątki milionów euro w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Efekty ich pracy już są widoczne.

Najnowszy panel perowskitowy od Saule Technologies ma wymiary arkuszu A3 i pozwola uzyskać energię podobną do tej, którą zapewnia ładowarka telefonu komórkowego. Firma otworzyła właśnie pierwszą na świecie fabrykę ogniw perowskitowych we Wrocławiu. Przedstawiciele chwalą się, że zainteresowanie ich systemami jest tak ogromne, że nie nadążają z produkcją.

Penele perowskitowe są produkowane na elastycznej folii polimerowej. Można nią pokryć praktycznie każdą powierzchnię, bez względu na jej konstrukcję. Ogniwa są drukowane metodą inject przez specjalne roboty. Systemy polskiej firmy są odporne na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne, w tym nawet na opady gradu.

Saule Technologies i inwestorzy poinformowali, że trwają już prace nad projektem linii przemysłowej, o wydajności do 100 MW rocznie. Cena za metr kwadratowy ogniwa perowskitowego ma wynieść 50 euro do 2022 roku. Niebawem firma wypuścić również akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło: GeekWeek.pl/Saule Technologies / Fot. Saule Technologies

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas