Aparat, który sfotografuje dźwięk

Naukowcy stworzyli pierwszą na świecie kamerę, która rejestruje obraz... dźwięku! To urządzenie może szczególnie przydać się w warsztatach samochodowych lub innych hałaśliwych miejscach.

SeeSV-S205 to przenośny aparat, który umożliwia rejestrowanie obrazu dźwięku. Sprzęt zaprojektował i zbudował Koreańczyk Suk-Hyung Bae, który w swoim dorobku ma m.in. prestiżową nagrodę Red Dot Design Award w kategorii wzornictwa przemysłowego.

Z przodu SeeSV-S205 znajduje się kamera o wysokiej rozdzielczości sparowana z 30 wyjątkowo czułymi mikrofonami. Wychwycony przez kamerę obraz przedstawia strefę aktywności, która odzwierciedla siłę natężenia poprzez kolor - podobnie jak ma to miejsce w kamerach termowizyjnych. Barwa niebieska ukazuje miejsca najcichsze, zaś czerwona to obszar, w którym natężenie dźwięku jest najwyższe.

Twórca nowatorskiego aparatu jest przekonany, że SeeSV-S205 świetnie sprawdzi się w warsztatach samochodowych przy przeglądach okresowych pojazdów. Dzięki tak czułej kamerze, mechanik błyskawicznie odnajdzie źródło niechcianych odgłosów w samochodzie bez specjalistycznego oprogramowania.

Póki co, nie wiadomo czy urządzenie kiedykolwiek trafi do masowej sprzedaży i jaka będzie jego cena.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aparat fotograficzny | dźwięk | hałas | fale dźwiękowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy