AquaTop Display – tafla wody jako wyświetlacz i niezwykły trójwymiarowy interfejs

Jak zrobić wyświetlacz, który będzie mógł towarzyszyć nam podczas kąpieli i któremu niestraszna największa nawet wilgotność? Japońscy konstruktorzy z Uniwersytetu w Tokio wpadli na niecodzienny pomysł. W roli ekranu postanowili wykorzystać powierzchnię wody.

Wynalazek o nazwie AquaTop Display to połączenie wanny, projektora i Kinecta. Rolę ekranu pełni tu powierzchnia wody, na której wyświetlany jest obraz z projektora. Co w tym niezwykłego? AquaTop Display pozwala nie tylko na wykorzystanie powierzchni wody w roli ekranu, ale dzięki Kinectowi zmienia ją w innowacyjny, trójwymiarowy interfejs.

Aby wyświetlany na powierzchni obraz był wyraźny, naukowcy opracowali specjalny zestaw soli, które po dodaniu do wody sprawiają, że staje się ona mętna. Dzięki temu użytkownik zobaczy pełny detali obraz.

Reklama

Kinect pozwala w tym przypadku zarówno na śledzenie ruchów dłoni użytkownika, jak również na ocenę ich położenia względem lustra wody i ewentualne zanurzenie. Daje to bardzo ciekawe możliwości.

Użytkownik może nie tylko np. oglądać w wannie film czy przeglądać strony WWW, korzystając z AquaTop Display jak ze zwykłego wyświetlacza, ale np. wciągać ikony pod powierzchnię w celu usunięcia aplikacji czy czerpiąc wodę dłonią przenieść np. ikonę filmu do odtwarzacza.

Dodatkowym urozmaiceniem są umieszczone pod wodą diody LED oraz głośniki. Dzięki temu wrażenia z oglądania na ekranie jakiegoś obrazu mogą być wzmocnione podwodną poświatą, a głośniki, poza odgrywaniem dźwięku, są w stanie wygenerować drobne fale lub sprawić, że woda wystrzeli nad powierzchnię, tworząc miejscowy efekt oddający np. eksplozję.

AquaTop Display jest na razie niedopracowanym i dalekim od rynkowego debiutu prototypem, ale jego możliwości już teraz prezentują się bardzo obiecująco.

Łukasz Michalik

komorkomania.pl


Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: wyświetlacz | ekran | woda | Kinect
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy