Bateria litowo-powietrzna - na takie źródło energii czeka cały świat
Wymyślanie coraz nowszych, dłużej wytrzymujących, bardziej pojemnych baterii, to jeden z najpilniejszych tematów w rozwoju urządzeń elektronicznych. Naukowcy w Wielkiej Brytanii pracują nad baterią litowo-powietrzną.
Akumulatory litowo-powietrzne, w których rolę katody pełni powietrze - będą bardzo lekkie w stosunku do używanych obecnie metali. Różnica jest zresztą duża, bo w przypadku powietrza te same parametry co w bateriach litowo-jonowych można uzyskać przy 1/10 wagi i wielkości, czyli bateria porównywalnych rozmiarów będzie zdecydowanie wydajniejsza.
To nie koniec zalet. Mimo że nad bateriami tego typu pracuje się już od pewnego czasu - robi to między innymi firma IBM - to angielscy badacze rzeczywiście zrobili wielki postęp w ich rozwoju. Udało im się opracować technologię, dzięki której baterie podczas kolejnych ładowań nie degradują elektrod, można więc wielokrotnie uzupełniać ich energię bez uszczerbku na trwałości.
Do rozwiązania pozostało jeszcze kilka problemów. Jednym z nich jest szczelność akumulatora - aby bateria działała, powietrze, z którego korzysta, musi być absolutnie suche. A jeśli uda się to rozwiązać, na przykład stosując odpowiednie filtry, to nadal pozostanie cena. Koszt produkcji takiej baterii jest znaczenie wyższy, niż zwykłej. Dlatego badacze są zdania, że będziemy jeszcze musieli nieco poczekać, zanim to nowe źródło energii trafi na rynek komercyjny.
Kira