Bilety komunikacji miejskiej z sieci
Od niedawna za pomocą systemu płatności bezgotówkowych Dotpay możemy nabywać bilety komunikacji miejskiej we Wrocławiu i Warszawie.
To dobra wiadomość dla tych, którzy nie znoszą pchać się do automatu biletowego czy też czekać w kolejce do kiosku. Najpierw Wrocław, a później Warszawa dołączyły do nielicznego jeszcze grona europejskich miast, w których prowadzi się sprzedaż internetową biletów autobusowych i tramwajowych. Warunkiem zakupu w sieci jest jednak posiadanie kart miejskich (Urbancard we Wrocławiu i Warszawskiej Karty Miejskiej w stolicy).
Aby dokonać transakcji w internecie, należy zarejestrować się w systemie, podać numer karty miejskiej, a następnie wybrać rodzaj biletu i sposób zapłaty. W zakresie obsługi płatności partnerem Mennicy Polskiej, firmy zarządzającej sprzedażą, jest lider rynku płatności internetowych - krakowska firma Dotpay. Dzięki udostępnionej przez Dotpay technologii kupujący bilety może skorzystać zarówno z szybkich przelewów bankowych, jak i z kart płatniczych. Zakończeniem transakcji jest zakodowanie biletu w tzw. kodomatach (obecnych zazwyczaj przy biletomatach).
Władze miejskie Wrocławia szacują, że z nowego sposobu zakupu biletów okresowych skorzysta kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Również włodarze stolicy liczą na duże zainteresowanie nowym kanałem dystrybucji. Podobne do polskich, systemy zakupu biletów przez internet funkcjonują już z powodzeniem w kilku europejskich miastach, np. w Brukseli, Londynie czy Wiedniu. Do zalet tego sposobu kupowania z pewnością można zaliczyć wygodę - kupujący nie musi wychodzić z domu ani pamiętać o posiadaniu przy sobie odpowiedniej gotówki. Cała transakcja przebiega również bardzo szybko i jest w pełni bezpieczna. Dotpay koncentruje się na maksymalnym zabezpieczeniu transakcji, co potwierdzają uzyskane przez firmę certyfikaty: PCI DSS, McAfee SECURE.
Joanna Szczepaniak