Chiny wystrzelą pierwszy moduł przyszłej stacji kosmicznej

Chiny przygotowują się do wystrzelenia pierwszego modułu Tiangong-1, swojej przyszłej stacji kosmicznej.

Chiny wystrzelą pierwszy moduł swojej przyszłej stacji kosmicznej
Chiny wystrzelą pierwszy moduł swojej przyszłej stacji kosmicznejAFP

- Jest to bardzo ważny test. Nigdy dotąd nie zrobiliśmy czegoś podobnego - powiedział Lu Jinrong -szef ośrodka kosmicznego.

Azjatycki gigant traktuje swój program kosmiczny bardzo poważnie, uważając go za symbol swojego globalnego statusu, oraz stale rosnącej wiedzy technologicznej i naukowej.

Początkowo moduł miał zostać umieszczony na orbicie w zeszłym roku, lecz z powodu problemów technicznych, operacja została anulowana.

Według najaktualniejszych planów moduł ma zostać wystrzelony pomiędzy 27, a 30 września. Chińskie władze poinformowały, że zarówno moduł, jak i rakieta, która wyniesie go w przestrzeń kosmiczną są już na platformie, na której będzie miało miejsce to jakże ważne dla Chin wydarzenie.

Ważąca osiem ton część stacji, pozostanie sama na orbicie okołoziemskiej przez dwa lata.

Przed rokiem 2016 Chiny wystrzelą również laboratorium kosmiczne, a do roku 2020 planują zakończenie konstruowania stacji kosmicznej, która ma pozostać tam przez bliżej nieznany, długi okres czasu.

Chińska stacja kosmiczna będzie składała się z wystrzelonej lada dzień części, dwóch laboratoriów, statku transportującego ładunki oraz rakiety transportującej ludzi. Jej ostateczna masa wyniesie 60 ton. Dla porównania rosyjska stacja Mir waży 137 ton, natomiast Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - 419 ton.

Warto wspomnieć, że Chiny stały się trzecim państwem na świecie, które po Stanach Zjednoczonych i Rosji wysłały niezależnie człowieka w przestrzeń kosmiczną.

Ambitne plany Chin sięgają daleko poza stworzenie własnej niezależnej stacji kosmicznej. Kraj ten planuje również bezzałogowe badania Księżyca m.in. poprzez wysłanie łazika podobnego do Spirit czy Opportunity. Oprócz tego planowane są załogowe misje na satelitę Ziemi, oraz w dalszej przyszłości - loty na Marsa.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas