Cyklonowy odkurzacz - rewolucja od Dysona
Gdy nasze domowe sprzęty zaczynają przypominać akcesoria z filmów science-fiction, to znaczy, że 21. wiek rozkręcił się na dobre! Firma Dyson zaprezentowała właśnie nowatorski cyklonowy odkurzacz, który nie wymaga zmiany worków, ani filtrów.
W 1993 roku worki do odkurzaczy odeszły do przeszłości. Po 20 latach prac badawczych i rozwojowych, firma Dyson wprowadza pierwszy bezworkowy odkurzacz, który nie traci siły ssania i nie wymaga wymiany filtrów.
Tradycyjne odkurzacze tracą siłę ssania, ponieważ kurz zatyka pory worków. Natomiast w odkurzaczach cyklonowych stosuje się filtry, które zatrzymują kurz, ale również się zapychają powodując utratę siły ssania. Najnowszy cyklonowy odkurzacz Dysona wyposażony jest w opatentowaną technologię Cinectic™. Nowe cyklony są tak efektywne, że filtry nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Nie trzeba ich myć ani wymieniać.
James Dyson: Usunięcie worków z odkurzacza rozwiązało problem utraty siły ssania. Jednak mycie filtrów - albo co gorsza - ich wymiana, nadal była nieprzyjemną koniecznością. Cyklony Dyson Cinectic™ są tak efektywne w oddzielaniu mikroskopijnych cząsteczek kurzu, że wszystkie trafiają prosto do przezroczystego pojemnika. I możesz zapomnieć o irytujących filtrach.
Inni producenci odkurzaczy mogą twierdzić, że ich urządzenia nie tracą siły ssania. Jednak testują je przy niezapełnionym pojemniku (zgodnie z normą IEC 60312-1 par. 5.9). Po jednorazowym zapełnieniu pojemnika kurzem, efektywność pracy urządzenia może zacząć spadać. Inżynierowie Dysona przeprowadzali badania w naturalnym, domowym środowisku, by oszacować, ile kurzu można zebrać przez okres 10 lat. Stosując odpowiednik takiej objętości kurzu udowodnili, że odkurzacz z technologią Dyson Cinectic™ utrzymuje stałą siłę ssania nawet po 10 latach użytkowania, bez konieczności konserwacji filtrów.
Cyklony Dyson Cinetic™
Zespół inżynierów Dysona wykonał 50 testów technologii na różnych materiałach, by znaleźć tworzywo o odpowiedniej elastyczności. Zbyt twardy materiał uniemożliwiłby wprawienie w ruch zakończeń cyklonów i niesiony kurz nie trafiłby do zbiornika. Natomiast w przypadku zbyt miękkiego tworzywa, silny wir powietrza zamykałby cyklony i blokował ich drganie.