Ekrany dotykowe przyszłości wykryją co je dotyka

Ekrany dotykowe otaczają nas praktycznie wszędzie i pojawiają się w coraz większej ilości urządzeń. Wciąż jednak nie są one aż tak doskonałe jakbyśmy tego oczekiwali. Pojawia się jednak ciekawe rozwiązanie technologiczne, które może zmienić sposób w jaki będziemy ich używać.

TapSense
TapSenseINTERIA.PL

Choć ekran dotykowy jest jednym z najlepiej wykorzystanych wynalazków ostatnich lat, wciąż ma kilka wad. Wystarczy pomyśleć, że zbliża się zima i znów będzie problem w obsługiwaniu naszych smartfonów w rękawiczkach. Mając na uwadze te i inne problemy ekranów dotykowych, grupa naukowców z Carnegie Mellon University postanowiła je nieco ulepszyć.

Dwójka doktorantów Chris Harrison oraz Julia Schwartz, wraz z profesorem Scottem Hudsonem opracowali TapSense - połączenie ekranu dotykowego i mikrofonu. Dzięki temu mariażowi ekran może wykrywać czy użytkownik dotyka jego powierzchni za pomocą czubka palca, opuszka, paznokcia albo kłykcia. Zatem oprócz wykrywania gestu, program mógłby również rozróżniać która część palca została użyta. Przykładowo, dotknięcie kłykciem mogłoby wywoływać pojawienie się menu kontekstowego, podobnie jak naciśnięcie prawego przycisku myszki.

Niestety na razie TapSens korzysta z zewnętrznego mikrofonu, ponieważ te w smartfonach przystosowane są do zbierania głosu.

Grzegorz Nowak

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas