Reklama

Elon Musk obroni nas przez sztuczną inteligencją

Filantrop Elon Musk należy do grupy wizjonerów traktujących sztuczną inteligencję jako poważne zagrożenie dla ludzkości. Właśnie postanowił przeznaczyć kilka milionów dolarów na różne projekty badawcze, dzięki którym będziemy mogli lepiej kontrolować SI i uchronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Elon Musk i Open Philanthropy Project przeznaczyli w sumie około 7 milionów dolarów na organizację Future of Life Institute, która zajmuje się monitorowaniem i minimalizowaniem zagrożeń egzystencjalnych, przed którymi stoi nasz gatunek ludzki. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest właśnie sztuczna inteligencja.

Future of Life Institute wybrał 37 zespołów naukowych, które otrzymają część pieniędzy na badania. Przykładowo zespoły z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Uniwersytetu Oksfordzkiego będą pracować nad algorytmem który będzie uczył się preferencji człowieka, dzięki czemu maszyny będą zachowywać się bardziej ludzko. Specjaliści z Uniwersytetu Carnegie Mellon zajmą się tworzeniem programów, które będą potrafiły wytłumaczyć się człowiekowi z podejmowanych decyzji.
 
Inny projekt, prowadzony przez Heather Roff z Uniwersytetu w Denver, dotyczy tzw. robotów-zabójców. Wojny przyszłości mogą być prowadzone przez inteligentne, uzbrojone maszyny. Dlatego Roff będzie badać możliwości, które pozwolą człowiekowi kontrolować takiego robota oraz jego broń. Naukowcy chcą sprawić aby SI myślała i zachowywała się jak człowiek.

Reklama

Tylkonauka.pl

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama