Google werbuje szefową DARPA

Regina Dugan, szefowa największej obecnie fabryki wynalazków, opuści w najbliższym czasie kierownicze stanowisko w rządowej agencji by objąć posadę w Google. Jak wyraził się rzecznik prasowy DARPA, nie mogła odrzucić oferty "tak innowacyjnej firmy".

Nacisk, jaki podczas swojej pracy Dugan kładła na kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni oraz na nowe metody produkcji, zdobyły jej takie uznanie w Białym Domu, że agencja, jako jedna z nielicznych, prawie wcale nie odczuła cięć budżetowych. To właśnie jej podejście otworzyło DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych - agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej) - na potencjał hakerów i crowdsourcingu. Zdobyła także uznanie wojskowych przenosząc część środków z długoterminowych badań na rozwiązywanie problemów polowych.

Przedstawiciele Departamentu Obrony rozpływają się więc w regulaminowych pochwałach jednak prawda nie jest aż tak różowa. Pentagon wszczął oficjalne śledztwo w sprawie setek tysięcy dolarów przyznanych przez DARPA w formie grantów badawczych RedX Defense - przedsiębiorstwu, którego jednym z właścicieli jest właśnie Dugan. Kolejny audyt sprawdza wszystkie inne kontrakty podpisane przez agencję podczas trzyletnich rządów Dugan, by sprawdzić, czy nie doszło do innych nieprawidłowości.

Oficjalnie śledztwo Departamentu Obrony nie miało najmniejszego wpływu na decyzję Dugan. Jedynym powodem, dla którego opuszcza ona Pentagon jest nieodparta ochota by pracować dla Google.

Reklama

Abstrahując już od podejrzeń, które spowijają aktualnie Reginę Dugan, zastanówmy się na chwilę co taki nabytek oznacza dla Google. Firma z Mountain View w ciągu kilku najbliższych tygodni pozyska wyjątkowo doświadczoną pracowniczkę, która przez ostatnie lata miała dostęp do wszystkich najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów badawczych jakie prowadzi obecnie USA. Nie ma takiego NDA na świecie, które powstrzyma ją przed przeniesieniem choćby części myślenia, jakie musi panować w DARPA do nowej pracy. Zwłaszcza, że Dugan prawdopodobnie stanie na czele jednego z pionów Google.

Nie wyobrażam sobie, żeby miała się tam zajmować czymś innym niż rozwojem najnowszych technologii. W najbliższych kilku latach możemy się więc spodziewać bardzo innowacyjnych rozwiązań.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Google | DARPA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy