Gwiazda zniewolona przez otaczający ją dysk materii
Astronomowie zaobserwowali nietypowy dysk protoplanetarny krążący wokół jednej z młodych gwiazd w gwiazdozbiorze Centaura. Czym się charakteryzuje?
Obiekt uchwycony przez naukowców z European Southern Observatory Very Large Telescope jest o tyle ciekawy, że ma nietypowy kształt. Tlenek węgla jest co prawda często obecny w najbliższym otoczeniu młodych gwiazd, ale zazwyczaj formuje wokół nich dysk protoplanetarny, w którym materia jest równomiernie rozłożona. W przypadku V1052 Cen mamy do czynienia z czymś bardziej na kształt liny otaczającej gwiazdę, a nie kolokwialnie nazywanego przez astronomów "obiadowego talerza".
- Odkrycie pierścienia V1052 Cen jest ekscytujące, gdyż jest to najbardziej krępujący przestrzeń wokół gwiazdy dysk materii jaki kiedykolwiek widzieliśmy, co wymaga zastanowienia. Na chwilę obecną nie wiemy co sprawia, że pierścień układa się bardziej w kształt liny niż talerza o równomiernej powierzchni - stara się wyjaśnić emerytowany profesor Charles Cowley z University of Michigan.
Naukowcy są zdania, że może mieć na to wpływ mocne pole magnetyczne gwiazdy powodujące, że materia wokół niej krąży wyjątkowo wolno. Jest to naukowy ewenement, gdyż do tej pory uważano, że wokół typu gwiazd reprezentowanych przez V1052 Cen materia rotuje znacznie szybciej.
Zrozumienie zależności między gwiazdą centralną, polem magnetycznym i dyskiem protoplanetarnym może mieć kluczowe znaczenie w kontekście poznania historii Układu Słonecznego. Jak na razie jednak odkrycie astronomów stawia więcej nowych pytań niż odpowiada na istniejące.