Intel, Lady Gaga i hologram Davida Bowie w niesamowitym show podczas tegorocznej gali Grammy
Intel oraz sześciokrotna zdobywczyni nagrody Grammy i nominowana w tym roku do Oscara ikona muzyki pop, Lady Gaga, stworzyli niesamowite show, które zostało zaprezentowane podczas tegorocznej gali Grammy. Dzięki kreatywności artystki oraz innowacyjnym technologiom Intela udało się zaaranżować występ upamiętniający muzyczną legendę - Davida Bowie. Przełomowy koncert pokazał, jak wiele do muzycznego show może wnieść technologia i w jak wielkim stopniu może wpłynąć na doświadczenia i odbiór wydarzenia przez widzów.
W występie Lady Gagi, podczas gali rozdania statuetek Grammy, wykorzystano oszałamiające, interaktywne efekty wizualne, które w czasie rzeczywistym reagowały na ruchy i polecenia artystki. Technologia stała się więc nowym środkiem wyrazu, który, wykorzystany na scenie, dostarcza zupełnie nowych doświadczeń muzycznych i estetycznych.
- Lubię realizować przedsięwzięcia, które integrują technologię, sztukę i dostarczają przy tym silnych doświadczeń. Współpraca z Intelem była dla mnie czymś zupełnie nowym, nigdy dotychczas nie miałam okazji pracować przy podobnym projekcie. Mogłam wykorzystać do swojego występu naprawdę niesamowite technologie - powiedziała Lady Gaga.
Przy współpracy Intela z zespołem kreatywnym odpowiadającym za występy sceniczne Lady Gagi wykorzystano sprzęt zasilany procesorami Intel Xeon, Intel Core oraz Intel® Pentium. Wszystkie układy miały za zadanie dostarczyć odpowiednio wysokiej wydajności do zaaranżowania choreografii z wykorzystaniem oświetlenia, dźwięku oraz systemów projekcyjnych w czasie rzeczywistym integrowanych z show artystki.
W trakcie występu Lady Gagi zastosowano niedawno zaprezentowany przez Intela wynalazek cyfrowego makijażu. Dzięki procesorom Intel Core szóstej generacji możliwe było precyzyjne śledzenie twarzy ikony popkultury i dostosowywanie do jej mimiki wyświetlanego na skórze makijażu. W ten właśnie sposób na twarzy artystki, oddającej hołd Davidowi Bowie, pojawiła się charakterystyczna kolorowa błyskawica legendy rocka, znana fanom z okładki płyty "Alladin Sane".
Lady Gaga miała również na scenie do swojej dyspozycji Intel Curie - moduł komputerowy wielkości guzika. Dzięki pierścieniowi, którego sercem był właśnie ten moduł, mogła ona kontrolować to, co wyświetlało się na ścianie LED. Efekty generowane były podczas obrotów artystki oraz ruchów jej nadgarstków i ramion. Niezwykłe wizualizacje możliwe były dzięki działaniu serwerów multimedialnych opartych na procesorach Intel Xeon. Ten sam pierścień Lady Gagi oparty o działanie Intel Curie umożliwił pojawienie się na scenie Davida Bowie. Dzięki niemu obok artystki pojawił się niesamowity, trójwymiarowy hologram przedstawiający legendarnego muzyka.
W występie Lady Gagi wykorzystano także elementy robotyki. Gwiazda muzyczna zagrała podczas gali rozdania nagród Grammy na niesamowitym, pianinie, które, dzięki procesorom Intel Atom, zaczęło żyć własnym życiem. W ramionach podtrzymujących instrument umieszczono bowiem układy Intela, w efekcie czego pianino zaczęło "tańczyć" na scenie.