Komputery wchłoną cały prąd

Szwajcarscy naukowcy ostrzegają, że do 2100 roku komputery wyczerpią światowe zapasy energii. Jest jednak ratunek - procesory 3D.

Superkomputery pożerają coraz więcej energii
Superkomputery pożerają coraz więcej energiiINTERIA.PL

- Obecnie wielkie centra danych zużywają 2 proc. światowych zapasów energii - ostrzega John R Thome z Politechniki Federalnej w Lozannie w swoim raporcie powstałym na zlecenie rządu Szwajcarii. - Jeśli wykorzystanie tej energii zwiększy się w ciagu następnych 5 lat, to do końca wieku superkomputery będą wymagały całych zasobów energii oferowanych przez ludzkość - dodał szwajcarski uczony.

Powodem tak gwałtownego wzrostu zużycia energii jest sposób konstruowania obecnych na rynku procesorów - według Szwajcarów rdzenie w wielordzeniowych procesorach powinny być umieszczane w trójwymiarowych szeregach, to znaczy jednej pod drugim, a nie jak ma to miejsce obecnie - na jednej płaszczyźnie, obok siebie. Trójwymiarowo montowane rdzenie byłyby umieszczane niczym neurony w ludzkim mózgu - czyli jak najwięcej rdzeni na centymetr sześcienny. Politechnika w Lozannie wraz z uczonymi w Zurychu oraz szwajcarskim oddziałem IBM rozpoczęły pracę nad prototypem takiego rozwiązania.

Niestety, nawet jeśli badania będą sukcesem - pierwsze superkomputery wykorzystujące opisywane rozwiązania zobaczymy dopiero w okolicach 2015 roku.

ŁK

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas