Konsola nowej generacji z... AMD Fusion II?

Kolejna konsola do gier sygnowana logo Microsoft będzie wyposażona w 28 nm jednostkę APU AMD Fusion II? Z ostatnich informacji, które pojawiły się w sieci, wynika, że to całkiem możliwe.

Pierwsza generacja konsoli Xbox, która zadebiutowała na rynku w 2001 roku, skrywała w swym wnętrzu procesor Intel i akcelerator graficzny Nvidia. Niestety, współpraca Microsoftu z gigantami nie układała się najlepiej, dlatego Xbox 360 został wyposażony w procesor IBM. Firma miała z tego powodu spore problemy z zachowaniem kompatybilności wstecznej z pierwszą konsolą, ale udało się je przezwyciężyć.

Do trójrdzeniowego Xenona produkowanego początkowo w 90 nm procesie technologicznym (obecnie montowany w Xboxach ma 45 nm) dołożono grafikę od ATI opartą na chipie R600 i obsługującą DirectX 10. Jak widzimy, świetnie sprawdza się ona w konsoli, bo choć jej wydajność jest na poziomie Radeona X1900, to najnowsze tytuły działają znakomicie.

Reklama

Teraz, jak twierdzą redaktorzy serwisu TweakTown, Microsoft zwrócił się w stronę AMD i najprawdopodobniej kolejna generacja konsoli Xbox będzie korzystała z wydajnych jednostek Fusion II. Co ciekawe, następca Xboxa 360 ma się pojawić za około 2 lata, a gigant z Redmond ma być na końcowym etapie ustalania specyfikacji urządzenia.

Nie wiadomo, co mogło skłonić Microsoft do skorzystania z układów AMD. Być może producent chce uniknąć kolejnych problemów z kompatybilnością "w dół" i mocno wierzy, że jednostki Fusion osiągną sukces i będą miały wydajność, na jaką zasługuje nabywca nowoczesnej maszynki do gier nowej generacji.

Do debiutu rynkowego urządzenia pozostało jeszcze sporo czasu, a to są jak na razie tylko przypuszczenia, choć wydają się wiarygodne. Przyszłość tkwi w integracji, a już pierwsze APU AMD zapowiadają się całkiem nieźle.

Jacek Klimkowicz

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: AMD | Microsoft | Xbox

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy