Reklama

Mars One - Big Brtoher w marsjańskim wydaniu

Mars One Project to niezwykłe przedsięwzięcie, które zakłada wysłanie na Czerwoną Planetę czterech odpowiednio przygotowanych śmiałków. Realizatorzy zamierzają zrobić z niego swego rodzaju reality show - największe wydarzenie medialne w historii.

Marzysz o wyprawie na inną planetę? To na pozór nierealne pragnienie już wkrótce może się znaleźć w zasięgu ręki każdego. Wystarczy odpowiednie przygotowanie, trochę odwagi i pomyślne przejście testów. Wszystkiemu będą przyglądać się kamery, a dzięki nim - cały świat. Brzmi dziwnie, ale liczy się fakt, że dzięki temu możliwe stanie się sfinansowanie tak ogromnego projektu. A ten w ostatniej fazie doprowadzi do założenia na Marsie ludzkiej kolonii. Początkowo zamieszka w niej 4 astronautów, a przed końcem 2025 roku - kolejni. Zacznijmy jednak od początku.

Już w przyszłym roku zostanie wytypowanych 40 osób - potencjalnych astronautów. Zamieszkają oni na pustyni, w symulowanych na marsjańskie warunkach. Tam zostaną sprawdzone ich predyspozycje do prawdziwej wyprawy. Sam eksperyment będzie zbliżony do projektu o nazwie Mars 500, w którym sześciu śmiałków przebywało w zamknięciu przez półtora roku. Była to symulacja samego lotu na Czerwoną Planetę, więc dysponowali oni niewielką przestrzenią życiową i żywili się sterylnym jedzeniem. Test zakończył się powodzeniem, a załoga udawanego statku dzielnie zniosła próbę izolacji.

Reklama

W 2016 roku na Marsa powędruje pierwszy statek. Na jego pokładzie znajdzie się 2500 kg żywności. 2 lata później zostanie wysłany kolejny pojazd. Tym razem z łazikiem, który sprawdzi powierzchnię planety pod kątem założenia przyszłej bazy - w 2023 roku. Wszystkie etapy będą stale monitorowane, a przekaz emitowany na Ziemi.

Kolejny ważny krok, który przybliży nas do realizacji przedsięwzięcia nastąpi w 2021 roku. Na Marsa polecą wtedy cztery moduły kosmicznej bazy - dwa mieszkalne i dwa podtrzymujące życie oraz kolejna porcja żywności, i jeszcze jeden łazik. Wspólnie z wcześniejszym przygotują środowisko dla ludzi. Przed 2022 rokiem powinna zakończyć się produkcja wody, tlenu i atmosfery. Rok później na powierzchni planety wyląduje czterech astronautów. Zamieszkają oni we wspomnianych modułach i rozpoczną eksplorację czerwonego globu.

W roku 2025 wylądują kolejni śmiałkowie i jeszcze więcej sprzętu. Baza rozrośnie się, podobnie jak skala badań. Dla nas - Ziemian - istotny będzie fakt, że poczynania marsjańskich kolonizatorów będziemy mogli śledzić na bieżąco, za pośrednictwem strony organizatora.

Poniżej znajdziecie wideo z krótkim opisem misji i komentarzem jednego z pomysłodawców.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: reality show | Mars | kolonizacja

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy