NASA wysyła na orbitę łowcę czarnych dziur

Poszukiwanie i badanie czarnych dziur - tajemniczych kosmicznych obiektów o ogromnej masie, nie należy do łatwych zadań. Już za dwa tygodnie NASA zyska nowe narzędzie do podglądania sekretów kosmosu - teleskop NuSTAR. Co astronomowie mają nadzieję zobaczyć?

NASA inwestuje w kolejne badania.   Fot. NASA
NASA inwestuje w kolejne badania. Fot. NASAmateriały prasowe

Naukowcy dostaną do dyspozycji Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR). Pozwoli on na lepsze zrozumienie zjawiska czarnych dziur, łatwiejsze odnajdywanie ich w przestrzeni kosmicznej oraz poznanie "najbardziej egzotycznych i energetycznych obiektów w przestrzeni". Innymi słowy, NuSTAR to kolejny krok do poszerzenia naszych horyzontów i jeszcze szerszego otwarcia okna na wszechświat.

NASA ogłosiła, że trwają przygotowania do startu teleskopu z atolu Kwajalein, znajdującego się pośród Wysp Marshalla na Pacyfiku. Planowany jest on na 13 czerwca. NuSTAR to zdecydowanie najbardziej zaawansowany teleskop w swojej klasie - ma 10-krotnie większą rozdzielczość i jest 100 razy bardziej czuły od poprzedników. Konstrukcja opierająca się na 133 złożonych razem zwierciadłach przypominających w budowie matrioszkę, pozwoli na obserwację promieniowania odległych obiektów w kosmosie.

Nowe narzędzie umożliwi nie tylko poszerzenie zakresu dotychczasowej obserwacji - naukowcy mają nadzieję, że teleskop pozwoli również odkryć coś, czego się nie spodziewali.

Grzegorz Nowak

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas