Naukowcy stworzyli ekran z bańki mydlanej

Transparentne ekrany to przyszłość, więc odkrycie międzynarodowego zespołu naukowców nie powinno zaskakiwać. Opracowali oni technologię, która pozwala na wyświetlanie obrazów na ekranie z... bańki mydlanej.

Bańki mydlane to mikromembrany, na których da się wyświetlać obrazy
Bańki mydlane to mikromembrany, na których da się wyświetlać obrazy123RF/PICSEL

Yoichi Ochiai z Uniwersytetu Tokijskiego, Keisuke Toyoshima z Uniwersytetu w Tsukubie oraz Alexis Oyama z Carnegie Mellon University odkryli sposób na manipulowanie przezroczystością niesamowitego wyświetlacza. Można ją zmieniać za pomocą ultradźwięków, czyniąc emitowany obraz mniej lub bardziej transparentnym.

Podczas badań naukowcy zastosowali płyny koloidalne tworzące membranę trudną do przebicia.

- Powierzchnia bańki mydlanej to miniaturowa, przepuszczająca światło, membrana. Z mieszaniny dwóch cieczy koloidalnych stworzyliśmy ultracienki, elastyczny wyświetlacz BRDF (Bidirectional Reflectance Distribution Function) - napisał Ochiai na swoim blogu.

Obrazy generowane na ekranie BRDF są ostrzejsze i wyglądają na bardziej realistyczne. Co więcej, połączenie kilku membran pozwala na uzyskanie efektu 3D, który może być fundamentem znanych z filmów science fiction hologramów.

- Dzięki połączeniu ultradźwięków i cienkiej membrany uzyskujemy ostry, bardziej żywy obraz. Nasze odkrycie stanowi furtkę do opracowania nowego rodzaju wyświetlaczy, a także twójwymiarowych hologramów - dodał japoński naukowiec.

Ekran z bańki mydlanej - to nie magia:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas