Nośniki mikroholograficzne o pojemności 500 GB
Naukowcy z laboratoriów GE Global Research Center opracowali technologię mikroholograficzną, dzięki której na nośniku zbliżonym do DVD można zapisać nawet 500GB danych.
Dzięki opracowanej w laboratoriach GE technologii mikroholograficznej możliwości archiwizacji danych - od prywatnych zdjęć czy filmów z wakacji, poprzez rejestry finansowe i poufne dane, aż po dokumentację medyczną - staną się praktycznie nieograniczone. W porównaniu z pierwszą w historii płytą Blu-ray o pojemności 100 GB, która została wprowadzona na rynek zaledwie w zeszłym roku, rozwiązanie GE jest przełomem, który w krótkiej perspektywie zmieni sposób, w jaki zapisujemy i przechowujemy informacje.
- W ciągu ostatnich dwóch lat nasz zespół badawczy pracował nad udoskonalaniem materiału, aby umożliwić znaczne przyspieszenie nagrywania danych na płytę. Przy prędkości zapisu porównywalnej z technologią Blu-ray, wykonane z materiałów mikroholograficznych płyty GE stanowią ciekawe rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w archiwizacji oraz systemach rozrywki - powiedział Peter Lorraine, kierownik laboratorium optyki stosowanej w GE Global Research.
W tradycyjnej płycie DVD dane przechowywane są na cienkiej warstwie nośnej, nałożonej na płytę wykonaną z tworzywa. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwoliły zwiększyć pojemność płyty dzięki umieszczeniu nawet czterech warstw nośnych. Każda z warstw zawiera tak gęsto upakowane dane, że do ich zdekompresowania w odpowiednio krótkim czasie niezbędny jest niebieski laser. Płyta mikroholograficzna GE będzie się różnić od swoich pierwowzorów tym, że dane będą zapisywane bezpośrednio na warstwach wirtualnych nośnika. 20 warstw umożliwiających odczyt danych przy pomocy lasera niebieskiego będzie umieszczonych jedna na drugiej, zapewniając łącznie 500 GB pojemności.
Dziś zespół badawczy, złożony z ekspertów, pracujących dla laboratoriów optyki stosowanej i materiałów funkcjonalnych GE Global Research, opracowuje projekt płyty mikroholograficznej mogącej pomieścić 1000 GB, czyli 1 terabajt danych. Pojemność ta wystarczy do zapisania na jednej płycie wszystkich zdjęć rentgenowskich z archiwum dużego szpitala.
Początkowo działania GE koncentrowały się wokół komercyjnej archiwizacji danych, jednak ostatnio zaprezentowane osiągnięcia sprawiły, że technologia pamięci mikroholograficznej może być dobrze przyjęta również przez rynek konsumencki. Grupa GE ds. przedsięwzięć technologicznych (GE Technology Ventures Group) aktywnie bada możliwości transferu i licencjonowania opracowanej technologii dla celów innych sektorów. GE udzieli zainteresowanym licencjobiorcom platformę i szczegóły technologiczne dotyczące materiałów, płyt, optycznych systemów produkcyjnych oraz technologii wytwarzania odpowiednich napędów optycznych.