Nowy sposób by porozmawiać z delfinami

Delfiny są zwierzętami, które od zamierzchłych czasów fascynują ludzi. Nic dziwnego, że kiedy tylko nadarzyła się ku temu sposobność, naukowcy stworzyli urządzenie do komunikacji z nimi. Sprzęt nazwany Dolphin Speaker umożliwia odtworzenie pełnego zakresu emitowanych przez delfiny dźwięków.

W popularnym niegdyś serialu science fiction "SeaQuest", inteligentny delfin o imieniu Darwin towarzyszył załodze tytułowej łodzi podwodnej w licznych przygodach. Być może jako ludzkość jesteśmy jeszcze daleko od tego etapu, ale stworzenie Dolphin Speakera na pewno ułatwi pełniejsze zrozumienie zachowania delfinów.

Do tej pory naukowcy skupiali się przede wszystkim na anatomii słuchu i wokalizacji delfinów. Ssaki te potrafią nie tylko odbierać i produkować dźwięki niesłyszalne dla ludzi, ale również posiadają zdolność wokalizacji na kilku różnych częstotliwościach jednocześnie. Ta zdolność ułatwia im odnajdywanie siebie nawzajem i nawigację w głębiach oceanów.

Badacze z Tokyo University of Marine Science and Technology zbudowali Dolphin Speaker. Urządzenie składa się z poczwórnie piezoelektrycznego przetwornika zatopionego między wodoodpornymi kawałkami akrylu, który może nadawać dźwięki zarówno o wysokiej, jak i niskiej częstotliwości (w zakresie od 6 do 170 kHz). Naukowcy zamierzają sprawdzić jak poszczególne zakresy fal wpływają na zachowania ssaków, ale to i tak dopiero początek długich lat badań.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: delfin | komunikacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy