Odkryto kolejne dwa księżyce Jowisza

Naukowcom udało się odkryć kolejne dwa księżyce największej planety Systemu Słonecznego - Jowisza. Gdzie się dotychczas "ukrywały"?

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego. Należy do tak zwanych "gazowych gigantów" - składa się w trzech czwartych z wodoru i w jednej czwartej z helu, choć możliwe, że posiada również niewielkie skaliste jądro, w którym znajdują się cięższe pierwiastki.

Jak na gigantyczną planetę przystało, Jowisz posiada też całkiem pokaźną liczbę naturalnych satelitów. Przez ostatnie 10 lat dowiedzieliśmy się, jak jest ich dużo: od szesnastu znanych już od dawna, odkrytych zostało 50 kolejnych księżyców. Obecnie więc mówi się, że Jowisz posiada co najmniej 66 naturalnych satelitów .

S/2011 J1 oraz J2 S/2011, bo o nich mowa, były naprawdę trudne do znalezienia ze względu na swoją wielkość. Ich średnice to zaledwie około 900 metrów, na dodatek zaś krążą wokół Jowisza po bardzo oddalonych orbitach i jeden obieg planety zajmuje im odpowiednio 580 i 726 dni.

Reklama

Odkrycie tych miniaturowych satelitów było możliwe dzięki wykorzystaniu Teleskopu Magellan-Baade w Chile. Naukowcy nie byli jednak zaskoczeni, ponieważ już od jakiegoś czasu szacuje się, że wokół Jowisza może krążyć nawet setka podobnej wielkości obiektów. Określa się je nawet mianem "roju", ponieważ są do siebie podobne nie tylko pod względem wielkości czy odległości od planety, ale charakteryzuje je również ruch "wsteczny" - obiegają Jowisza w kierunku odwrotnym do osi jego własnego obrotu.

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: księżyce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy