Okna ze specjalną powłoką rozwiążą problem depresji?

Fraunhofer Institute to sieć placówek badawczych, którą większość internautów powinna darzyć szczególną sympatią. To właśnie w jednym z należących do niej laboratoriów powstał algorytm MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3, znany powszechnie jako MP3. Do wielu innych, istotnych wynalazków dołączył niedawno kolejny - okna, które zadbają o nasze dobre samopoczucie.

Dzięki specjalnej powłoce przez okna będzie wpadać więcej światła
Dzięki specjalnej powłoce przez okna będzie wpadać więcej światła123RF/PICSEL

Kolejny, zaprezentowany ostatnio wynalazek również odnosi się do oświetlenia. Tym razem naukowcy postanowili stworzyć tuningowane okna. Na czym polega udoskonalenie?

Nasz organizm i zmysły przez tysiące lat ewoluowały w taki sposób, że najlepiej czujemy się na świeżym powietrzu. Choć obecnie wielu z nas większość czasu spędza w różnych budynkach, nie jest to optymalne rozwiązanie i poza aspektami zdrowotnymi ma to wpływ również na nasze samopoczucie. W związku z tym badacze z Fraunhofer Institute opracowali specjalną powłokę, dzięki której przez okna będzie wpadać więcej światła, w szczególności o tych długościach fal, które mają korzystny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Jak twierdzą pomysłodawcy tego rozwiązania, dotyczy to przede wszystkim światła niebieskiego.

Jak stwierdził jeden z członków zespołu, dr Jorn Probst, w siatkówce istnieją specjalne zakończenia nerwowe połączone z podwzgórzem - centrum sterowania autonomicznego układu nerwowego. Zakończenia te pod wpływem niebieskiego światła przesyłają sygnały, odpowiedzialne za sterowanie naszym zegarem biologicznym i min. wydzielanie melatoniny, która reguluje nasz cykl czuwania i snu.

Brak odpowiednich bodźców ze strony światła skutkuje problemami ze snem, zaburzeniami koncentracji, depresją i różnymi zaburzeniami psychicznymi. Naukowcy szacują, że dzięki powłoce, która w przypadku okien zespolonych zostanie umieszczona pomiędzy wewnętrznymi szybami, uda się zwiększyć przepuszczalność pożądanych długości fali świetlnych nawet do 98 procent. W praktyce oznacza to, że np. pracując w pomieszczeniu, gdzie zamontowano okna z nową powłoką, będziemy mniej znużeni i efektywniejsi.

Łukasz Michalik

Gadżetomania.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas