Patriotyzm w cyfrowym wydaniu

Rusza Inicjatywa "Koduj dla Polski", czyli szereg spotkań informatyków, programistów, designerów, miłośników otwartych danych, którzy wspólnie będą działać na rzecz społeczności lokalnych.

Patriotyzm w cyfrowym wydaniu
Patriotyzm w cyfrowym wydaniu123RF/PICSEL

Pierwsze spotkanie, współorganizowane z krakowską inicjatywą Otwarta Małopolska odbędzie się zaraz po konferencji TEDxKrakow, 25 października w Starej Zajezdni. Całość odbędzie się w formie Hackatonu (wydarzenia mobilizującego uczestników do intensywnej pracy w celu stworzenia społecznie użytecznych aplikacji) i trwać będzie od godziny 19.30 w piątek do godziny 16.00 w sobotę. W pierwszym tygodniu od ogłoszenia zarejestrowało się już 130 osób.

Koduj dla Polski to szeroko zakrojona inicjatywa, która ma pokazać, że kodowanie, programowanie czy bycie deweloperem to nie tylko przyszły lub obecny zawód, ale również umiejętności, które mogą być wykorzystywane w ramach nowoczesnego patriotyzmu.

Organizowane spotkania mają na celu stworzenie przestrzeni, która połączy osoby mające pomysły na rozwiązanie lokalnych problemów, z programistami, którzy posiadają niesamowitą umiejętność zmieniania pomysłów w coś, co naprawdę działa. Pamiętaj, że za pośrednictwem tej inicjatywy również Twoje problemy mogą zostać rozwiązane!

Inicjatywa ma również swój wymiar międzynarodowy. Pierwsze spotkanie Koduje dla Polski zainauguruje Catherine Bracy, współtwórczyni Technology for Obama (T4O) i szefowa programu międzynarodowego Code for America.

Już 25 października w Krakowie, w Przestrzeni Forum opowie o konkretnych aplikacjach, które udało się stworzyć we współpracy z organami rządowymi USA - w Bostonie, na przykład,  problem z zaśnieżonymi hydrantami rozwiązano tworząc, opartą o mapę miasta, aplikację "Adoptuj Hydrant". Mieszkańcy w prosty sposób informują, którym hydrantem się zaopiekują w razie śnieżycy. Tym samym władze lokalne w niemal ekspresowym czasie dowiadują się, gdzie znajdują się nieczynne urządzenia, dzięki czemu szybciej mogą usunąć usterkę. 

Polska inicjatywa obejmuje obecnie 6 miast: Międzyrzecze Podlaskie, Poznań, Kraków, Warszawę, Wrocław, Olsztyn. Właśnie w nich tworzone są lokalne grupy, które dzięki swym umiejętnościom będą starały się rozwiązać problemy zaistniałe w ich otoczeniu.

Do współpracy zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby wykorzystać swoje umiejętności do poprawy jakości życia społeczeństwa. Jeżeli idea otwartych danych jest ci bliska, czujesz się liderem lub znasz kogoś w najbliższym otoczeniu o takich cechach napisz do Nas, pomożemy w stworzeniu lokalnej grupy w Twoim mieście! Jeżeli taka grupa już istnieje - wystarczy do niej dołączyć!

Koduj dla Polski - impreza odbędzie się już w najbliższy weekend
Koduj dla Polski - impreza odbędzie się już w najbliższy weekendmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas