Pierwsza pamięć wymienna do mózgu
Naukowcy ze Szkoły Inżynierskiej Viterbi przy Uniwersytecie Kalifornii Południowej zbudowali protezę do mózgu, składającą się z chipa z elektrodami wspomagającymi aktywność neuronów.
Chip zbudowany przez specjalistów pod kierownictwem doktora Theodore'a Bergera przechowuje dane o impulsach nerwowych. Umieszczony w hipokampie, pełni funkcję elektronicznej pamięci, ułatwiającej uczenie się i odtwarzanie wiadomości. Ze szczurami już się udało.
Dowcip polega na tym, że chip musi być włączony. Berger tłumaczy: "Włączamy urządzenie - szczury pamiętają, wyłączamy - nie pamiętają. Doświadczenie po raz pierwszy wykazało, że dzięki naszej wiedzy o kodowaniu wspomnień przez neurony, pełniąca ich funkcję proteza potrafi identyfikować i sterować procesem zapisu informacji, dzięki czemu przywraca, a nawet wzmacnia funkcje poznawcze".
Celem zespołu jest stworzenie udogodnień dla chorych, cierpiących na chorobę Alzheimera, osób po wylewie i innych urazach mózgu. Kolejnym etapem badań będzie teraz przeprowadzenie eksperymentów na małpach.