Pierwsza pamięć wymienna do mózgu

Naukowcy ze Szkoły Inżynierskiej Viterbi przy Uniwersytecie Kalifornii Południowej zbudowali protezę do mózgu, składającą się z chipa z elektrodami wspomagającymi aktywność neuronów.

Czy chip pamięci pozwoli pewnego dnia usprawnić ludzkie mózgi?
Czy chip pamięci pozwoli pewnego dnia usprawnić ludzkie mózgi?gizmodo.pl

Chip zbudowany przez specjalistów pod kierownictwem doktora Theodore'a Bergera przechowuje dane o impulsach nerwowych. Umieszczony w hipokampie, pełni funkcję elektronicznej pamięci, ułatwiającej uczenie się i odtwarzanie wiadomości. Ze szczurami już się udało.

Dowcip polega na tym, że chip musi być włączony. Berger tłumaczy: "Włączamy urządzenie - szczury pamiętają, wyłączamy - nie pamiętają. Doświadczenie po raz pierwszy wykazało, że dzięki naszej wiedzy o kodowaniu wspomnień przez neurony, pełniąca ich funkcję proteza potrafi identyfikować i sterować procesem zapisu informacji, dzięki czemu przywraca, a nawet wzmacnia funkcje poznawcze".

Celem zespołu jest stworzenie udogodnień dla chorych, cierpiących na chorobę Alzheimera, osób po wylewie i innych urazach mózgu. Kolejnym etapem badań będzie teraz przeprowadzenie eksperymentów na małpach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas