Pluton - planeta karłowata czy podwójna?

Wokół byłej planety Układu Słonecznego narasta coraz więcej kontrowersji. Całkiem niedawno świat obiegła wiadomość, że Pluton ma już pięć księżyców. Teraz okazało się, że razem z jednym z nich - Charonem - może tworzyć układ podwójny.

Przez bardzo długi czas Pluton był po prostu ostatnią planetą Układu Słonecznego i nie sprawiał większych problemów. Niedawno naukowcy doszli do wniosku, że jak na planetę jest jednak nieco za mały, przemianowano więc go na planetę karłowatą. Jednakże i w tej roli nie wytrwał zbyt długo.

Pierwszym odkrytym księżycem Plutona był Charon. Później odkryto kolejne: Nix, Hydra, oraz P4. Nowe obserwacje z użyciem Teleskopu Hubble'a uwidoczniły jednak jeszcze jedno ciało niebieskie, które najwyraźniej obiega Plutona. Kolejny księżyc nazwano P5 i stwierdzono, że ma średnicę około 13-34 km, a swoją planetę okrąża w odległości 42 000 km.

Czy jest to już ostatni księżyc Plutona, czy zostaną znalezione jeszcze inne? Ze sporą dozą pewności będzie można to stwierdzić w roku 2015, kiedy obejrzymy naszą planetę karłowatą z bliska w ramach misji NASA Horizons. Tymczasem pojawiła się jeszcze jedna interesująca teoria.

Reklama

Okazuje się, że Charon jest, jak na księżyc, raczej dużym ciałem niebieskim. Masa naszego Srebrnego Globu to zaledwie 0,01% masy Ziemi - Charon natomiast stanowi 12% masy Plutona. Różnica jest na tyle duża, że warto rozważyć możliwość istnienia na krańcach Systemu Słonecznego układu podwójnego. Zwłaszcza że masa pozostałych naturalnych satelitów (Nix, Hydra, P4 oraz P5) to ułamek masy całego systemu.

Jeśli rzeczywiście tak jest, to ma to pewne daleko idące konsekwencje. Między innymi ruch obu ciał - jeśli stanowią układ podwójny, to Charon nie obiega Plutona, tylko oba krążą wokół wspólnego środka masy. Już w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) uznała, że tłumaczyłoby to pewne anomalie ruchu Plutona. Zdecydowano jednak poczekać z kolejną zmianą klasyfikacji do czasu uzyskania większej ilości danych na temat bardzo małych i odległych sąsiadów Ziemi.

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: pluton | układ planetarny | Układ Słoneczny | planeta karłowata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy