Pokój dla wirtualnej rzeczywistości

Widzieliśmy już wiele projektów mających jeszcze bardziej doskonale przenieść użytkownika do wirtualnej rzeczywistości.

Dlatego StarCAVE, projekt pomieszczenia przenoszącego naukowców do wirtualnej rzeczywiści, przygotowany na Uniwersytecie Kalifornijskim, nie szokuje. Co nie znaczy, że nie robi wrażenia.

StarCAVE to obraz wyświetlany na ściany, sufit i podłogi pomieszczenia. Obraz w znakomitej jakości, a po założeniu polaryzowanych okularów także trójwymiarowy.

Stworzenie takiego systemu kosztowało prawie milion dolarów, ale teraz, gdy całość już działa ma pomóc w badaniach. StarCAVE będzie wykorzystywany w biomedycynie, inżynierii strukturalnej, neurologii, archeologii, genetyce i innych dziedzinach.

Reklama

System opiera się na połączonej sile 15 projektorów, które wyświetlają obraz o łącznej ilości 68 milionów pikseli (po 34 miliony na każde oko). Do osiągnięcia takich wyników potrzebne było połączenie 34 najnowszych kart graficzny nVIDIA i komputerów z procesorami cztero-rdzeniowymi (jeden komputer na dwa projektory). Całość jest uzupełniana dźwiękiem przestrzennym 5.1 (trzy rzędy po 5 głośników i kanał subwoofera wbudowany w podłogę konstrukcji).

W przyszłości twórcy planują wydać kolejne 3 miliony dolarów na przejście z tradycyjnych projektorów Full HD na urządzenia 4K (minimum 4000 pikseli w pionie na każdym ekranie).

HDTVmania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy