Powstały bioniczne palce

Firma Touch Bionics jest autorem pierwszych w historii bionicznych palców. Urządzenie o nazwie ProDigits jest przystosowywane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, umożliwiając mu dotykanie, chwytanie i wskazywanie.

Takie rozwiązanie może pomóc wielu ludziom  fot. Touch Bionics
Takie rozwiązanie może pomóc wielu ludziom fot. Touch Bionicskopalniawiedzy.pl

Użytkownik dłoni może poruszać palcami za pomocą jednego z dwóch mechanizmów. Może wykorzystać czujniki mioelektryczne, które rejestrują sygnały z mięśni lub też czujniki reagujące na ciśnienie. Działają one jak rodzaj touchpada i odbierają sygnały z ocalałego kciuka lub tkanki otaczającej kość śródręcza.

Urządzenie wykrywa, gdy jest zaciśnięte wokół przedmiotu, umożliwia ustawienie różnej konfiguracji palców tak, by uchwyt był jak najbardziej pewny.

Pierwszym użytkownikiem ProDigits jest Michael Bailey, który w wypadku stracił trzy palce lewej dłoni, połowę z niej oraz pięć z ośmiu kości nadgarstka. Bailey stwierdził, że, mimo iż wcześniej nie miał do czynienia z podobnie działającymi protezami, używanie ProDigits jest niezwykle łatwe. - Prawdę mówiąc, uczyłem się przez pięć minut i działa świetnie. Czuję, jakby była częścią mnie - powiedział.

Bioniczne palce nie są tanie. kosztują od 57 do 73 tysięcy dolarów.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas