Reklama

Samochód do którego wlewamy aluminium

Aluminium, używane do wyrobu puszek zawierających produkty spożywcze, w pewnych sytuacjach może być wykorzystywane jako... paliwo samochodowe.

Zespół chemików z firmy Alchemy Research wpadł na prosty sposób produkcji ekologicznego paliwa opartego na jednej z najbardziej podstawowych reakcji chemicznych. Kluczową rolę odgrywa w niej glin, który pod wpływem reakcji z wodą tworzy tlenek glinu, wodór oraz duże ilości ciepła. Ta technologia produkcyjna nazwana została "Alydro".

Jak w praktyce działałby napędzany aluminium samochód? Do zapoczątkowania reakcji niezbędna jest ogrzana para wodna, której około 50 proc. jest uwalniane w postaci ciepła. Reszta energii jest wykorzystywana do produkcji wodoru zasilającego ogniwa paliwowe, podczas gdy tlenek glinu nie jest w tej reakcji wykorzystywany. Nie należy traktować go jednak jako odpad, gdyż oddzielając atomy glinu od tlenu otrzymujemy prosty akumulator.

Na papierze aluminiowe paliwo jest nieznacznie droższe od gazu (o około 0,03 dol. na km), choć na pełnym baku pozwala pokonać trasę aż 2400 km.

Reklama

Mało prawdopodobne jest, by samochody wykorzystujące technologię Alydro w najbliższej przyszłości masowo wyjechały na drogi. Tankowanie takiego pojazdu, polegające na dodawaniu glinu i wody, przy jednoczesnym usuwaniu wszystkich reakcyjnych odpadów, dla mniej doświadczonych kierowców może być problematyczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwo | samochód | Aluminium | reakcja | ekologia | glin

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama