Seiko Astron - pierwszy zegarek z GPS zasilany energią światła
Na rynek trafił zegarek Seiko Astron, który nie potrzebuje baterii i jest określany mianem "najbardziej inteligentnego zegarka jaki kiedykolwiek zbudowano".
Dzięki opracowaniu własnego, opatentowanego, nisko enegro-chłonnego odbiornika GPS, Seiko było w stanie stworzyć zegarek, który odbiera sygnał GPS i sam identyfikuje strefę czasową, czas i datę używając do tego globalnej sieci satelitów GPS. Zasilany energią światła, nigdy nie wymaga wymiany baterii. Seiko Astron jest w pełni samowystarczalny, a energia której używa pochodzi w pełni z energii światła. Nigdy nie potrzebuje baterii.
Zegarek rozpoznaje wszystkie z 39 stref czasowych, obecnie obowiązujących na Ziemi. Ten zegarek otrzymał nazwę Astron, odziedziczoną po pierwszym na świcie zegarku kwarcowym wprowadzonym przez Seiko w 1969 roku. Nowy Seiko Astron otwiera nowy rozdział w światowych technologiach pomiaru czasu.
Od 1969 do 2012 roku
W 1969 roku Seiko Astron rozpoczął kwarcową rewolucję, dając zegarkom dokładność liczoną w sekundach na rok. Obecnie nowy Seiko Astron przynosi kolejny przełom w precyzji pomiaru czasu - zegarek, którego dokładność to 1 sekunda na 100 000 lat oraz rozpoznawanie stref czasowych.
GPS Solar - dokładny czas w każdym miejscu na Ziemi
Raz dziennie, po pełnym naładowaniu - Seiko Astron otrzymuje automatycznie sygnał czasu i na żądanie łączy się z czterema lub więcej satelitami okrążającymi Ziemię. Satelity ustalają pozycję zegarka i przyporządkowują mu strefę czasową, w której się znajduje w danym momencie. Wskazówki zegarka automatycznie ustawiają się do lokalnego czasu z precyzją zegara atomowego. Nowy Seiko Astron jest zasilany energią światła i nigdy nie potrzebuje wymiany baterii. Nowy Seiko Astron jest wyposażony także w wieczny kalendarz, co powoduje, że data jest zawsze właściwa, aż do roku 2100. Zegarek rozpoznaje lata przestępne.
Zegarek Seiko Astron dostępny od listopada w sieci salonów Time Trend, w cenie ok. 2-3 tys. euro.
Seiko: historia zarządzania wykorzystaniem energii
1969 - pierwszy zegarek kwarcowy Seiko Astron, możliwy do zrobienia dzięki silniczkowi pracującemu na bardzo limitowanych dawkach energii,
1977 - Seiko produkuje pierwszy zegarek zasilany energią światła,
1988 - Seiko Kinetic, pierwszy zegarek przetwarzający energię mechaniczną na elektryczną wyposażony w rotor wykonujący nawet 100 000 obrotów na minutę,
1999 - zegarek mechaniczny, wyposażony w nowy typ wychwytu. Spring Drive to unikalna technologia Seiko. Zegarek potrzebujący tak mało energii, że gdyby każdy człowiek na Ziemi używał tego zegarka, potrzebna byłaby dawka energii zasilająca jedną żarówkę,
2012 - Nowy Seiko Astron: pierwszy na świecie zegarek GPS zasilany energią światła, który jest tak zaawansowany technologicznie, że jest w stanie podłączyć się do globalnej sieci GPS, wykorzystując jedynie energię światła.