Słońce wkrótce zmieni swoje bieguny

Sporo serwisów internetowych, zwłaszcza związanych z przepowiedniami końca świata w roku 2012, ogłosiło właśnie groźnie brzmiącą nowinę. W tym roku zamianie ulegną bieguny magnetyczne Słońca. Ile w tym prawdy i co z tego wynika?

Na początek należy potwierdzić informację: tak, w tym roku bieguny magnetyczne Słońca zamienią się miejscami. I to całkiem niedługo - chociaż nie wiadomo do końca kiedy. NASA, monitorując cały czas naszą gwiazdę centralną, na pewno będzie dokładnie wiedzieć, kiedy to nastąpi.

My tego w ogóle nie zauważymy. Tak samo, jak nie zauważyliśmy w roku 2001, bo to właśnie wtedy miało miejsce ostatnie przebiegunowanie. Skoro wówczas było to tak bezobjawowe, to i tym razem możemy spać spokojnie. Szczegóły zobaczymy dopiero w serwisach naukowych.

Na stronach NASA znajduje się artykuł z roku 2001, w którym odnotowano, że właśnie (a więc 11 lat temu) zaobserwowano odwrócenie się biegunów magnetycznych Słońca. W tym samym artykule napisano także, że to zjawisko nie jest niczym nietypowym, niesamowitym ani nawet szczególnym. Autorzy piszą, że zgodnie z posiadaną obecnie przez naukowców wiedzą, taka zamiana biegunów magnetycznych następuje podczas każdego maksimum słonecznego. Czyli regularnie, jak w zegarku, co 11 lat.

Reklama

Nie ma się więc o co martwić. Większość z nas przeżyła już co najmniej jedno czy dwa przebiegunowania - i jak widać - nie miało to większego wpływu na cokolwiek w naszym życiu.

Kira

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: biegun | Słońce | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy