Ten robot rozpozna teksturę pod palcami lepiej niż człowiek
Naukowcy z University of Southern California opracowali sztuczny palec, którego czujniki wykrywają tekstury lepiej niż palce człowieka. Prace nad BioTac sponsorowane były przez wiele instytucji, wśród których była także DARPA.
Sztuczny palec ma miękką zewnętrzną powłokę, która imituje skórę. Wewnątrz znajduje się płyn oraz rdzeń, który przypomina kość. "Kość" składa się z hydrofonu, który wychwytuje wibracje powstające w płynie podczas dotykania tekstury. Wibracje są analizowane i na tej podstawie komputer określa z jakim materiałem ma do czynienia. Naukowcy twierdzą, że BioTac może także wykrywać nacisk oraz temperaturę.
Sensory BioTac zamontowano na ramieniu specjalistycznego robota, którego zaprogramowano w ten sposób, by mógł wykrywać 117 różnych materiałów. Badacze twierdzą, że robot potrafi poprawnie zidentyfikować 95 proc. dotykanych przez siebie materiałów, co jest wynikiem lepszym niż możliwości statystycznego człowieka. Naukowcy mają nadzieję, że w ramach założonego przez siebie startupu SynTouch uda im się sprzedać tą technologie firmom zajmującym się budową robotów przemysłowych i protez.
BioTac ujawnia swoje możliwości: