W Stuttgarcie powstał inteligentny dach

Naukowcy z Uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali dach o nazwie SmartShell, charakteryzujący się nietypowymi właściwościami. Co w nim niezwykłego?

Czy takie rozwiązanie ma szanse się przyjąć? Fot. University of Stuttgart
Czy takie rozwiązanie ma szanse się przyjąć? Fot. University of Stuttgartmateriały prasowe

Dach, pokrywający powierzchnię przekraczającą 100 metrów kwadratowych został wykonany z drewna. Konstrukcja jest bardzo cienka - liczy tylko 4 centymetry grubości, ale bez problemu radzi sobie z obciążeniami powodowanymi np. przez podmuchy wiatru. Wytrzymałość SmartShell bierze się z dynamicznego reagowania na zmieniające się warunki.

Konstrukcja jest wsparta w czterech punktach - zamiast sztywnego połączenia znajdują się tam hydrauliczne siłowniki, a na szczycie zainstalowano wiele sensorów, sprawdzających obciążenia, jakim poddawana jest całość.

Gdy siły działające w jakimś miejscu są zbyt duże, siłowniki zmieniają swoje położenie w taki sposób, by obciążenie zostało równomiernie rozłożone na cały dach. Reakcja jest błyskawiczna i zgodnie z deklaracjami pomysłodawców tego rozwiązania - zajmuje milisekundy.

Naukowcy wierzą, że opracowana przez nich technologia znajdzie wiele zastosowań, pozwalając zmniejszyć koszty budowy dachów, ich wagę i zminimalizować ryzyko katastrofy.

Łukasz Michalik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas