Wiertarko-wkrętarki: Jaki sprzęt wybrać?
Bosch, Metabo, Black & Decker, AEG, Hitachi, Ryobi... W sklepach mnóstwo wiertarko-wkrętarek, każdy producent przekonuje, że to właśnie jego model jest dla ciebie najlepszy... Nie wiesz, który ma rację? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wybrać odpowiednią dla siebie wiertarko-wkrętarkę.
Jeśli kiedykolwiek przeprowadzałeś, choćby drobne, prace remontowe albo składałeś meble z Ikei, dobrze wiesz, że dobra wiertarko-wkrętarka może być dla ciebie wybawieniem. Jeśli jest to dodatkowo urządzenie akumulatorowe, nie będziesz miał problemu z plączącym się kablem i z łatwością będziesz mógł przemieszczać się, pracując w różnych miejscach.
Jaki rodzaj wybrać?Zanim jednak wybierzesz nowy sprzęt, musisz zdecydować, do czego dokładnie będzie ci służył. Od tego bowiem zależy rodzaj wiertarko-wkrętarki, jaki powinieneś kupić.
Wiertarko-wkrętarki z udarem:
To najmocniejszy z rodzajów tych urządzeń. Oprócz wkręcania wkrętów i obrotowego wiercenia w bardziej miękkich materiałach, takich jak na przykład drewno, potrafią wiercić również w betonie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu udaru podczas wiercenia. To oznacza, że oprócz ruchów obrotowych, wiertło wykonuje również ruchy uderzające - tak jakby walić młotem. To pozwala na uderzanie tysiące razy na minutę, dzięki czemu wywiercisz otwór nawet w bardzo twardej powierzchni.
W teście opublikowanym przez fundację Pro-Test połowa urządzeń ma funkcję wiercenia udarowego. Jak im to wychodzi w praktyce? Wyniki badania sprawdzającego skuteczność i szybkość wiercenia z udarem nie zachwycają. Żadna wiertarko-wkrętarka z testu nie robi tego dobrze. Jeżeli często wiercisz w naprawdę twardych powierzchniach, rozważ zakup wiertarki udarowej, zamiast wiertarko-wkrętarki.
Wiercenie obrotowe: Do wiercenia w metalu bądź drewnie wystarczy obrotowy ruch wiertła. Nie musisz wtedy używać funkcji wiercenia udarowego.
Z tym zadaniem większość wiertarko-wkrętarek z testu radzi sobie co najmniej dobrze, choć jest też kilka niechlubnych wyjątków.
Wkręcanie: Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki można ustawić również na wolne obroty i szybszy moment obrotowy, dzięki czemu będziesz mógł wkręcać i wykręcać wkręty.
Wydawałoby się, że z tym najprostszym zadaniem powinna poradzić sobie każda wiertarko-wkrętarka. Jak pokazał test, faktycznie większość cię nie zawiedzie, kiedy będziesz musiał wkręcać i wykręcać wkręty.
Funkcje: do wyboru, do koloru
Biegi: Lepiej wybrać wiertarko-wkrętarkę, która ma więcej niż tylko jeden bieg. Większość z nich ma dwa biegi. Pierwszy umożliwia wykonywanie wolnych obrotów przy wyższym momencie obrotowym (większa siła wkręcania) do wkręcania wkrętów. Drugi zaś powoduje szybkie ruchy obrotowe, dzięki czemu możesz wiercić otwory. Urządzenie z tylko jednym biegiem raczej nie poradzi sobie skutecznie ani z wierceniem, ani z wkręcaniem.
Moment obrotowy: Bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki mają różne możliwości ustawień momentu obrotowego. To przydatne, gdy używasz sprzętu do wkręcania. Jeśli właściwie ustawisz moment obrotowy, sprzęgło spowolni pracę silnika, kiedy wkręt natrafi na zbyt duży opór powierzchni, w którą jest wkręcany. Ustawienie momentu obrotowego, jakie będzie właściwe do twojej pracy, zależy od twardości powierzchni, w którą wkręt ma zostać wkręcony.
Uchwyt wiertła: Większość wiertarko-wkrętarek ma uchwyty, w które wkłada się wiertła lub bity (czyli końcówki do wkręcania wkrętów) bez użycia klucza. Wystarczy przekręcić uchwyt. Jeśli jednak masz starszą wiertarko-wkrętarkę, być może jeszcze potrzebujesz klucza do przykręcenia wiertła czy bitu. Po użyciu klucza zawsze chowaj go do pudełka z wiertarko-wkrętarką, bo jak go zgubisz, porządnie się namęczysz, jak będziesz chciał użyć swojego sprzętu następnym razem.
Energia do wiercenia
Jaki akumulator?
Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) zyskują coraz większą popularność. Najlepiej też zachowują energię w urządzeniu. Z kolei akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) nie mają tak dużej pojemności, jak litowo-jonowe.
Wytrzymałość akumulatora: Bardzo różni się w poszczególnych wiertarko-wkrętarkach. Najlepsze urządzenia w teście potrafią wywiercić w piaskowcu ponad 100 otworów bez konieczności ładowania akumulatora.
Zapasowe akumulatory: Kiedy kupujesz bezprzewodową wiertarko-wkrętarkę, lepiej wybierz model, do którego producent dołącza zapasowy akumulator. Jeśli zaś urządzenie, które chcesz kupić, ma tylko jeden akumulator, radzimy zaopatrzenie się w drugi. Zobaczysz jak to ważne, kiedy pierwszy raz podczas pracy akumulator się wyładuje. Gdy masz drugi, możesz dalej wiercić, podczas gdy pierwszy akumulator będzie się ładował.
Jak się okazało w teście, poszczególne urządzenia bardzo różnią się jakością akumulatorów. Najlepsze wiertarko-wkrętarki z testu zdołały wywiercić ponad 100 otworów, zanim trzeba było ponownie naładować akumulator. Najniżej ocenione zaś - jedynie około 40 otworów.
W kolejnym badaniu każdy akumulator ładowano przez 15 minut. Po tak krótkim ładowaniu najlepsze urządzenia z testu potrafią wywiercić około 50 otworów, natomiast najniżej ocenione z trudem radziły sobie z jednym!
Na pocieszenie dodamy, że wiertarko-wkrętarki z testu to naprawdę trwały sprzęt. Badanie symulujące ich użytkowanie przez 10 lat pokazało, że ich silniki się nie psują.
Który model wybrać?
Zanim kupisz nową wiertarko-wkrętarkę, sprawdź w niezależnym teście, jakie są wady i zalety poszczególnych urządzeń i - co najważniejsze - którą wybrać, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.
W ramach testu eksperci sprawdzili i ocenili wszystkie funkcje wiertarko-wkrętarek, czyli: wiercenie w betonie, kamieniu, drewnie i metalu, a także wkręcanie w metal i drewno. Ponadto sprawdzili jakość akumulatorów i trwałość silników. Na koniec ocenie poddali łatwość użycia.
Testowane wiertarko-wkrętarki: AEG BS 18 G, Black & Decker EPC 18, Black & Decker EPC188, Bosch PSR 14.4 Li, Bosch PSB 14.4 Li-2, Bosch PSB 18 Li-2, Hitachi DV 18 DCL2, Metabo BS 18 Li, Ryobi LCD18022B One+, Ryobi LCDI18022 One+
9 praktycznych porad dla użytkowników wiertarko-wkrętarek
1. Ukryte kable i rury: Zanim zaczniesz wiercić, zawsze sprawdź, w co może wbić się wiertło. Nigdy nie wierć obok gniazdka elektrycznego - nad nim, pod nim i po jego bokach mogą znajdować się kable.
2. Koszt akumulatora: Zanim kupisz wiertarko-wkrętarkę, sprawdź ile kosztuje akumulator na wymianę, w razie, gdyby twój się popsuł. Cena akumulatora może przewyższać cenę nowej wiertarko-wkrętarki. Najlepiej kupić urządzenie z dołączonym zapasowym akumulatorem.
3. Bity: Dopasuj odpowiednie bity do pracy, jaką masz wykonać. Pamiętaj, każdy rodzaj bitów jest wykonany z innego materiału i nadaje się do innych powierzchni.
4. Wiercenie udarowe: Nie wybieraj funkcji wiercenia udarowego, jeśli używasz wiertła obrotowego.
5. Wiercenie w twardych powierzchniach: Gdy wiercisz w czymś twardym, na przykład w betonie, nie dopuść, by wiertło się przegrzało. Po prostu często wyjmuj je z wierconego otworu.
6. Nie dopuść do zablokowania się wiertła: Kiedy podczas pracy wiertło jest skierowane w dół, co jakiś czas wyjmuj je z otworu, aby usunąć pył i zapobiec blokowaniu się wiertła.
7. Wiercenie na różnych prędkościach: Wybieraj różne prędkości wiercenia do różnych materiałów. Niskich obrotów używaj do wiercenia w cegle, a wyższych - do wiercenia w metalu i drewnie. Większość cegieł można przewiercić wiertłem obrotowym, bez konieczności włączania udaru.
8. Tanie bity: Lepiej nie kupuj tanich zestawów, w których znajduje się bardzo dużo bitów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiast ułatwić ci pracę, znacznie ją utrudnią.
9. Chłodzenie wiertarki: Gdy silnik wiertarko-wkrętarki zbyt mocno się nagrzewa, do tego stopnia, że aż czuć zapach spalenizny, wyjmij wiertło z otworu i włącz wiertarkę w powietrzu na pełne obroty. Dzięki temu do silnika dostanie się powietrze, które go schłodzi.