Wytrzymały materiał z plastikowych torebek
Naukowcy wpadli na świetny pomysł wykorzystania ogromnych ilości zużytych plastikowych torebek. Pozyskany z nich plastik przekształcili w inny materiał.
Inżynierowie materiałowi mają nadzieję, że pewnego dnia będą otrzymywali tworzywa tylko o pożądanych właściwościach: twarde, lepkie, nietoksyczne i nie mnące się. Jeszcze dziesiątki lat dzielą nas od tego odkrycia, ale i tak postęp technologiczny przybliża nas do niego szybciej niż kiedykolwiek przedtem.
Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory uprzędli nową klasę włókna węglowego, charakteryzującą się niespotykaną do tej pory wytrzymałością i trwałością na poziomie subatomowym. Substratem dla tworzywa były... zużyte plastikowe torebki reklamowe i stary dywan.
Przepis na włókno węglowe jest wbrew pozorom prosty. Jego podstawowym składnikiem jest roztopiony polietylen, który stanowi budulec jednorazowych plastikowych torebek reklamowych. Po przeprojektowaniu włókna są rozciągane do postaci mikroskopijnych cylindrów i układane w stosach lub paczkach.
Badacze zamierzają kontynuować eksperymenty z plastikowymi torbami. Być może pewnego dnia w pełni pozbędziemy się tego zanieczyszczającego świat problemu.