Autonomiczny tramwaj w Poczdamie

Siemens Mobility rozwija projekt autonomicznego tramwaju - w Poczdamie powstanie cyfrowa zajezdnia dla tych pojazdów.

W Poczdamie trwają prace nad autonomicznym tramwajem
W Poczdamie trwają prace nad autonomicznym tramwajem materiały prasowe

Firma Siemens Mobility wraz z partnerami rozpoczęła kolejny etap prac nad autonomicznym tramwajem - powstanie cyfrowej, autonomicznej zajezdni dla pojazdów. Projekt będzie realizowany w Poczdamie, gdzie od ponad roku trwają jazdy testowe autonomicznego tramwaju Combino w ruchu miejskim. Prace nad autonomicznym tramwajem rozpoczęły się w 2015 r. są wspierane przez Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Celem projektu jest cyfryzacja zajezdni i przygotowanie jej do obsługi tramwajów autonomicznych, m.in. w takich operacjach jak przejazd tramwaju przez myjnię na bocznicy. Automatyzacja zajezdni ma być zasadna ekonomicznie w średnim terminie i będzie pierwszym elementem systemu autonomicznych tramwajów. Projekt badawczy uwzględni również ramy prawne oraz warunki jakie muszą być spełniane dla komercyjnych pojazdów autonomicznych.

Kolejny etap projektu rozpocznie się już w październiku 2019 roku i będzie prowadzony przez okres trzech lat. Partnerzy projektu rozdzielili obowiązki na kilka grup.

- Autonomiczny tramwaj w zajezdni to kolejny kamień milowy na drodze do autonomicznych tramwajów. Manewry w zajezdni zostaną zautomatyzowane co zapewni naszym klientom zwiększoną niezawodność i dostępność w całym cyklu życia pojazdów - powiedziała Sabrina Soussan, szefowa Siemens Mobilty.

Wprowadzenie zaawansowanej automatycznej obsługi autonomicznych tramwajów, dodatkowo poprawia bezpieczeństwo motorniczych, którzy nie będą narażeni na wypadki na terenie zajezdni. Pozwala także zoptymalizować czas pracy motorniczych, którzy zamiast prowadzić manewry na terenie zajezdni, mogą przewozić pasażerów.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas