Chińska gazeta radzi jak przetrwać wybuch bomby atomowej

Pewna gazeta w Jilin, chińskiej prowincji graniczącej z Koreą Północną, opublikowała artykuł zawierający wskazówki i piktogramy pokazujące, jak przetrwać wojnę nuklearną.

Jak przetrwać wojnę nuklearną?
Jak przetrwać wojnę nuklearną?AFP

Artykuł w "Jilin Daily" zatytułowany "Wiedza o broni jądrowej i ochrona przed nią" wyjaśnia liczne sposoby, w jakie może zabić cię wybuch jądrowy - poprzez falę uderzeniową, promieniowanie cieplne, promieniowanie jądrowe, impulsy elektromagnetyczne czy opad radioaktywny.

Zakładając, że w przypadku hipotetycznego ataku będziemy mieli do czynienia z konwencjonalną bombą atomową zdetonowaną na lądzie, prawie 50 proc. energii głowicy zostanie przekazana gigantycznej kuli ognia i falom uderzeniowym. Podobna ilość energii zostanie przekazana przez promieniowanie cieplne - temperatury osiągną 83,3 mlnoC. Szanse na przetrwanie takiego wybuchu w bezpośrednim sąsiedztwie wynoszą całe zero. Ale osoby znajdujące się daleko od wybuchu mają szansę na przetrwanie - pod warunkiem, że poradzą sobie z impulsem promieniowania jonizującego i opadem radioaktywnym.

W takim przypadku - zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w "Jilin Daily" - najlepiej ukryć się w rowie lub rzece. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zakryć jak największą część twarzy. Po wybuchu dziennikarze gazety radzą pozbyć się wszystkich ubrań, dokładnie wyczyścić buty, wziąć dokładny prysznic, a także oczyścić nos i uszy. Wcześniejsze badania wykazały, że poprzez zdjęcie zewnętrznych warstw odzieży można usunąć aż 90 proc. substancji radioaktywnych.

"Nawet jeżeli wybuchłaby wojna nuklearna, to priorytetowymi celami dla Korei Północnej byłaby Korea Południowa, Japonia oraz amerykańskie bazy w regionie Azji i Pacyfiku. Istnieje niewielka szansa, że USA lub Korea Północna celowo zaatakują Chiny, ponieważ takie działanie nie ma żadnych militarnych podstaw. Chiny muszą być jednak gotowe na najgorszy scenariusz" - czytamy w gazecie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas