Co piąty dorosły Polak nigdy nie miał badania USG
Prawie połowa dorosłych Polaków skarży się na dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrów Medycznych Falck wynika, że 15 proc. z nich nigdy nie miało wykonywanego badania USG.
Dzięki USG jamy brzusznej lekarz może wykryć szereg nieprawidłowości: nienaturalne struktury, płyn gromadzący się w narządach, torbiele, tętniaki lub włókniaki. Osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia powinny mieć wykonane to badanie przynajmniej raz. Po czterdziestce należy powtarzać je co 5 lat w ramach profilaktyki.
21,7 proc. dorosłych Polaków nigdy nie miało wykonywanego badania USG jamy brzusznej. Co czwarty ankietowany deklaruje, że miał takie badanie wykonywane w ciągu ostatniego roku. Więcej niż rok temu to badanie wykonał co piąty ankietowanych, a ponad 2 lata temu - 17 proc. 30 proc. mężczyzn w Polsce nie miało takiego badania nigdy w życiu. Kobiety częściej deklarują, że się badają - zaledwie 14 proc. pań do tej pory nie miało USG.
Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek respondentów, którzy kiedykolwiek mieli przeprowadzone badanie USG jamy brzusznej. W grupie do 24. roku życia takie badanie kiedykolwiek miało wykonane 66 proc. ankietowanych, podczas gdy w grupie powyżej 50. roku życia - 87 proc.
- Badanie USG jest bezbolesne, nieinwazyjne, bezpieczne i łatwo dostępne. Jeżeli jest przeprowadzone prawidłowo, to może dać lekarzowi wiele informacji na temat zdrowia pacjenta. W USG można ocenić stan wątroby, nerek, pęcherza, dróg żółciowych, śledziony, trzustki, jelit, a w przypadku kobiet również macicy i jajników - powiedziała dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 28.03-29.03.2017 przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Centrów Medycznych Falck, metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 1076 ankietowanych.