Czy e-papierosy są milion razy groźniejsze od zanieczyszczonego powietrza?

Badacze z Baptist University w Hongkongu doszli do wniosku, że e-papierosy są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wykazano że urządzenia te zawierają milion razy więcej substancji rakotwórczych, niż zanieczyszczone powietrze.

Elektroniczne papierosy są dużo groźniejsze, niż nam się wydawało
Elektroniczne papierosy są dużo groźniejsze, niż nam się wydawało123RF/PICSEL

Uczeni przeanalizowali 13 rodzajów e-papierosów dostępnych na rynku. Odkryto w nich wysokie stężenie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - jest to produkt uboczny spalanej ropy naftowej, powszechnie wykrywany w powietrzu. Ich ilość wahała się od 2,9 do 504,5 ng/ml. Substancje te zawierają silnie rakotwórcze środki chemiczne, takie jak benzo[a]piren, które wspomagają wzrost komórek nowotworowych.Odkryto również obecność polibromowanych eterów difenylowych (PBDE), środków ognioodpornych często stosowanych w meblach i elektronice, w ilości od 1,7 do 1490 ng/ml. Ich poziom był znacznie większy niż w tradycyjnych papierosach. Te substancje chemiczne zakłócają hormony tarczycy i mają toksyczny wpływ na reprodukcję. Ponadto, choć na opakowaniach testowanych e-papierosów jest zamieszczona informacja o braku obecności nikotyny, naukowcy odkryli ją w ilości od 3,5 do 28,5 ng/ml.Czy e-papierosy rzeczywiście są szkodliwe? W 16 krajach wprowadzono już absolutny zakaz sprzedawania, reklamowania, importowania oraz produkowania e-papierosów. Hongkońska Rada ds. Palenia i Zdrowia wzywa do możliwie jak najszybszego usunięcia tych niebezpiecznych urządzeń ze sklepów.

PolemikaNie wszyscy ze środowiska naukowego zgadzają się z tą tezą. Naukowcy greccy twierdzą, że badacze z Hong-Kongu popełnili błąd. Na czym miał on polegać? Błędnie porównali w swoich analizach współczynnik substancji w e-papierosach do współczynników zanieczyszczenia powietrza. Autorem polemiki jest Konstantinos Farsalinos, jego prace można znaleźć w znaleźć w internecie pod tym linkiem.

Tylkomedycyna.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas