Ropa naftowa

Środa, 22 listopada 2023 (13:23) Aktualizacja Wtorek, 6 lutego 2024 (09:46)
Ropa naftowa, zwana też "czarnym złotem", jest naturalną, łatwopalną cieczą. To surowiec energetyczny wykorzystywany do produkcji paliw (benzyna, olej napędowy) oraz surowiec do wytwarzania tworzyw sztucznych, detergentów i wielu innych produktów.
Ropa naftowa - najważniejsze informacje
Ropa naftowa - kiedyś nieznana człowiekowi, dziś stanowi podstawę jego cywilizacji. /AFP

Ropa naftowa - najważniejsze informacje

Co to jest ropa naftowa? 

Ropa naftowa to ciekła kopalina, która potocznie nazywana jest również “czarnym złotem”. Jest to też surowiec, który w dzisiejszym świecie odgrywa niezwykle istotną rolę, zarówno w przemyśle petrochemicznym, jak i jako surowiec energetyczny.

Jak powstaje ropa naftowa?

Ropa naftowa jest substancją składającą się z różnych rodzajów naturalnych węglowodorów, występujących zarówno w postaci gazowej, cieczy, jak i stałych, zwanymi bituminami. W mieszaninie tej znajdują się również niewielkie ilości związków azotu, tlenu, siarki oraz nieorganicznych zanieczyszczeń. Ponadto ropa naftowa powstaje przez dziesiątki milionów lat, głęboko pod ziemią.

Wydobycie surowca odbywa się poprzez wiercenie głębokich studni, zarówno na lądzie, jak i na dnie mórz i oceanów.
 
Ropa naftowa znajduje swoje zastosowanie nie tylko jako paliwo, ale jest też doskonałym surowcem dla przemysłu chemicznego, gdzie wykorzystywana jest do wytwarzania tworzyw sztucznych, kosmetyków, czy nawet leków.

Jest znaczącym surowcem, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym, ponieważ wszystko co się z nią wiąże (wydobycie, produkcja i dostawa) ma wpływ na stabilność światowej gospodarki energetycznej.
 
Wydobycie oraz spalanie ropy naftowej negatywnie wpływa na środowisko, co przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych oraz degradacji ekosystemów.

Gdzie są złoża ropy naftowej? 

Największe znane pole naftowe na świecie znajduje się w Arabii Saudyjskiej, na obszarze Al-Ahssai. Nazywa się Ghawar Field. Jego wymiary to 280 km x 30 km.

Zresztą znaczna część światowych zasobów ropy naftowej jest zlokalizowana na Bliskim Wschodzie. Drugi największy zapas posiada Ameryka Południowa. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Ameryka Północna. Pozostałe regiony wypadają dużo słabiej. 

Jeśli chodzi o państwa, największymi zasobami ropy naftowej dysponują: Arabia Saudyjska, Wenezuela, Kanada, Iran, Irak, Kuwejt, ZEA i Rosja.

Temat Ropa naftowa znajdziesz również w serwisie:

Ropa naftowa - Wiadomości

Ropa naftowa - Wideo

  • Starzejące się pola naftowe w Albanii

    Piątek, 20 stycznia 2023 (13:30)
    Rozpadające się platformy wiertnicze, skrzypiące podnośniki i zardzewiałe zbiorniki magazynowe to apokaliptyczny krajobraz albańskiego Zharrëz. Czarne złoto przyniosło Albanii miliony...