DNA włączane i wyłączane za pomocą światła
DNA jest najbardziej podstawowym budulcem życia na Ziemi. Wszystkie informacje genetyczne, których organizmy potrzebują do funkcjonowania, wzrostu i rozmnażania, są przechowywane w DNA. Teraz naukowcy opracowali nową technikę kontroli biologicznych funkcji DNA przy użyciu światła.
Biochemicy z Uniwersytetu w Munster pod kierownictwem prof. Andrei Rentmeistera wykorzystał tzw. enzymatyczną reakcję kaskadową do zrozumienia i śledzenia funkcji DNA. Poprzez sekwencjonowanie kolejnych etapów reakcji przy użyciu różnych enzymów, naukowcy byli w stanie przenosić tzw. grupy fotozmienne, czyli takie, które można usunąć poprzez napromieniowanie światłem.
Naukowcy wykorzystali inżynierię białkową do zaprojektowania jednego enzymu biorącego udział w reakcji kaskadowej, dzięki czemu możliwe jest włączanie i wyłączanie konkretnych funkcji DNA za pomocą światła. Enzymy te określa się mianem metioninowych adenozylotransferaz (MAT).
Zespół Rentmeistera jest zdania, że połączenie MAT z innymi enzymami ma ogromny potencjał dla przyszłych zastosowań komórkowych. Możliwe jest np. włączanie i wyłączanie konkretnych genów tylko za pomocą światła, co może doprowadzić do rozwoju nowych terapii.